Przejdź do treści

Herb Gminy Dopiewo, przyjęty uchwałą Rady Gminy nr XXXIX/274/98 z dnia 30 marca 1998 roku, stanowi podstawowy znak graficzny wykorzystywany przez Gminę w publikowanych dokumentach, materiałach informacyjnych i promocyjnych. 

Na tarczy herbowej polskiej, na żółtym tle godło gminy Dopiewo, które składa sie z dwóch elementów, powiązanych ze sobą tematycznie. 

Miejce centralne zajmuje herb Drogosław (forma tarczy gotycka), na błekitnym tle pół pierścienia odwróconego łukiem do góry, na wygięciu łuku pół strzały w pionie, skierowana ostrzem w górę w kolorze białym. 

Herb Drogosław ujęty został motywem roślinnym przypominającym drzewo dębu. Tarczę ujmują dwa konary boczne dębu o przyciętych gałęziach i pojedynczych liściach debu, wyrastajace z niskiego pnia, przy którym obcieto któtko przy pniu dwa symetryczne konary. Pień ukorzeniony. Czubek drzewa i jednocześnie zwieńczenie herbu Drogosław stanowi gałązka z dwoma liśćmi i dwoma żołędziami.

Motyw drzewa dębu w naturalnych kolorach (pień, gałezie, korzeń - ciemnobrązowe, liście - zielone, żołędzie - jasnobrązowe), zaczerpnięty z polskiej heraldyki (herb Godziemba). Grafika na tarczy herbowej podkreślona czarnym konturem.

Legenda głosi, że protoplasta rodu otrzymał swe godło po wielkiej bitwie podczas, której otoczono polskie wojsko. Dobrosław zdołał przełamać pierścień nieprzyjacielskich wojsk i uratować rycerstwo. Własnie od tego czasu na jego tarczy znajduje się ów znak.  Ród Drogosławów był bardzo znany w średniowieczu. Za czasów swojej świetności posiadał wiele posiadłości w Wielkopolsce. Należał do nich teren niomal całej dzisiejszej gminy Dopiewo. 

Herb Gmina Dopiewo
Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Michał Juskowiak


B... S...