Koniec nieprawidłowości w odbiorze odpadów z terenu Gminy Dopiewo zapowiedział Henryk Sienkiewicz, prezes firmy Alkom podczas spotkania trójstronnego w Urzędzie Gminy Dopiewo, do jakiego doszło 11.04.2017 r.  z inicjatywy  Wójta Gminy Dopiewo – Adriana Napierały, w związku ze zgłoszeniami mieszkańców, wskazujących na nieterminowość  odbioru odpadów. Na spotkaniu obecna była też Dorota Lew – Pilarska, prezes Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów „Selekt”, będącego  stroną umowy z firmą Alkom.

Warto dodać, że Alkom reprezentowało na spotkaniu w urzędzie aż trzech pracowników – oprócz prezesa Sienkiewicza, obecni byli: kierownik działu wywozu i transportu - Krzysztof Dzioban i kierownik techniczny – Janusz Pędziwiatr.

- Sytuacja powinna ulec poprawie po Świętach. Odbiory powinny przebiegać zgodnie z harmonogrami. Wystąpiły pewne trudności, nad czym ubolewamy i przepraszamy mieszkańców. Nie wynikały one z naszej złośliwości. Postaramy się, żeby mieszkańcy nie mieli problemów związanych z odbiorem odpadów.– powiedział Henryk Sienkiewicz, Prezes firmy Alkom.

-  Mamy 17 Gmin, ale tylko z jednej mieliśmy w ostatnim czasie reklamacje, z Gminy Dopiewo. Alkom współpracuje z nami już od 2013 r. w Gminie Zbąszyń. Można powiedzieć, że „zapomnieliśmy” o istnieniu tej gminy, bo  obsługa odbywa się bez zastrzeżeń. Mieliśmy dobre doświadczenia związane ze współpracą z tą firmą. Za opóźnienia będą naliczane kary, to wynika z procedur – mówi Prezes Związku Międzygminnego „Selekt”.  - W najgorszej sytuacji jest Wójt, bo mu się najwięcej obrywa od mieszkańców, choć niesłusznie.

Gmina Dopiewo nie jest stroną umowy z Alkomem, o czym część mieszkańców nie wie.  Gmina powierzyła gospodarkę odpadami Związkowi Międzygminnemu „Selekt”  i to on, jako zamawiający usługi w firmie Alkom i rozliczający tę firmę z realizacji zadań powinien otrzymywać reklamacje, bo może naliczać wykonawcy kary umowne za nieprawidłowości w odbiorze odpadów.

- Mimo, że Gmina Dopiewo nie jest stroną umowy dotyczącej odbioru odpadów, to w ostatnim miesiącu nasze Biuro Obsługi Mieszkańca musiało zajmować się głównie zgłoszeniami związanymi z tego typu nieprawidłowościami, zaangażowany był w te sprawy również  kierownik referatu organizacyjno – administracyjnego.  Rozumiem pretensje ludzi, którzy chcą, żeby wokół nich było czysto. Wielki Tydzień jest okresem szczególnym. Wiosna to czas porządków. Mamy nadzieję, że tak będzie. Są tego pewne jaskółki, mam tu na myśli nadrabianie zaległości ostatniej nocy.  Firma Alkom zapewniła nas, że dołoży wszelkich starań, by odbiór odpadów przebiegał prawidłowo. Wierzymy w dobre intencje.

AM, fot. Adam Mendrala

wcześniejsza informacja w tej sprawie i oświadczenie Wójta - kliknij tutaj