Reprezentacja Gminy Dopiewo składająca się głównie z dziewczynek z małej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie okazała się najlepsza w Turnieju Finałowym Mistrzostw Wielkopolski projektu „From schools to women’s league” realizowanego przez FIFA i PZPN w ramach kampanii WOMEN LIVE YOUR GOALS. Podopieczne nauczyciela Tomasza Woźniaka będą reprezentować nasz region na szczeblu centralnym.

„From schools to women’s league” - to nowy pięcioletni projekt będący częścią kampanii FIFA „Women Live Your Goals”. Realizowany jest przez PZPN i zakłada popularyzację piłki nożnej wśród dziewczynek w wieku 7-9 lat. W tym roku odbywa się po raz pierwszy w Wielkopolsce i w środę na Orliku w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 w Poznaniu rozegrano turniej finałowy z udziałem pięciu najlepszych zespołów z regionu: SP Boguszyn, SP Dąbrowa/Gmina Dopiewo, SP nr 1 Grodzisk Wlkp., SP Kluczewo, SSP nr 2 Września.

Przed turniejem szansę na awans do turnieju półfinałowego na szczeblu centralnym zachowały trzy zespoły, co spowodowało, że wynik każdego spotkania miał duży wpływ na klasyfikację generalną. Zdecydowanie najlepsze tego dnia były młode piłkarki z Gminy Dopiewo, które w trudnych warunkach atmosferycznych wygrały wszystkie swoje spotkania.

- Hasło „Łączy nas piłka” nabiera w naszym przypadku dosłownego znaczenia: wspólna gra sprawia nam wszystkim ogromną radość, a cały zespół jest naprawdę niesamowicie zintegrowany. Lubimy grać w trudnych warunkach także można powiedzieć, że padający deszcz w trakcie turnieju finałowego był w sam raz dla nas. Teraz czas na zasłużony odpoczynek, a po Wielkanocy wracamy do wspólnych treningów, aby wywalczyć dla Wielkopolski medal na szczeblu centralnym - mówi nauczyciel Tomasz Woźniak z Dąbrowy.

Podczas gali kończącej pierwszą edycję projektu „From schools to women’s league” w Wielkopolsce pojawiło się wielu znakomitych gości: trenerka reprezentacji Polski kobiet do lat 17 Nina  Patalon, prezes WZPN Paweł Wojtala, legendarny piłkarza Lecha Poznań Damian Łukasik i przedstawiciele Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej.

- Ten projekt i piłkarski poziom najlepszych zespołów pokazuje, że piłka nożna jest również dla dziewczynek. Futbol nie jest tylko dla chłopców i szkoda, że ten stereotyp jeszcze czasami funkcjonuje w społeczeństwie. Jeżeli spojrzymy na Skandynawię, USA, Kanadę czy Niemcy to tam nie ma żadnych podziałów, gdyż piłka nożna jest dyscypliną sportu, która jest dostępna dla każdego dziecka. Dziewczynki z Gminy Dopiewo mogą awansować do wielkiego finału, gdyż dziś pokazały wszystko, za co kochamy ten sport - mówi Nina Patalon.

Wszystkie dziewczynki biorące udział w projekcie otrzymały upominki, a szkoły biorące udział w rozgrywkach otrzymały wsparcie finansowe ze strony WZPN i PZPN. Ponadto najlepszą bramkarką została wybrana Zofia Dziurka z Grodziska Wlkp., a najlepszą piłkarką Martyna Pawlicka z Gminy Dopiewo.

- Jestem pod wielkim wrażeniem poziomu piłkarskiego, jaki zaprezentowały uczestniczki finału wojewódzkiego. Cieszymy się, że coraz więcej dziewczyn bierze udział w rozgrywkach organizowanych przez WZPN, który stara się wspierać rozwój piłki kobiecej w regionie. Nasz region na szczeblu centralnym będzie reprezentować Gmina Dopiewo/SP Dabrowa, za którą trzymamy kciuki - mówi prezes WZPN, Paweł Wojtala.

Skład reprezentacji Gminy Dopiewo, która głównie składa się z uczennic wiejskiej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie: Marta Głowska, Amelia Stypińska (kapitan), Małgorzata Grabska, Dominika Grzesiak, Lena Koczorowska, Wiktoria Lechniak (bramkarz), Martyna Szagżdowicz (bramkarz), Amelia Duszyńska, Martyna Haraj-Klusińska, Hanna Nowakowska, Zuzanna Krystkowiak, Julia Witek, Jagoda Thiem, Martyna Pawlicka.

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Wielkopolski:

 • Gmina Dopiewo/SP Dąbrowa, SP nr 1 Grodzisk Wlkp. – 39 punktów
 • SP Kluczewo – 37 punktów
 • SP Boguszyn – 13 punktów
 • SSP nr 2 we Wrześni – 11 punktów

Wyniki spotkań Turnieju Finałowego Mistrzostw Wielkopolski projektu „From schools to women’s league”:

(środa, 12 kwietnia 2017 roku)

 • SP Kluczewo - SSP nr 2 Września
 • SP nr 1 Grodzisk Wlkp. - SP Boguszyn 3:0
 • Gmina Dopiewo/SP Dąbrowa - SSP nr 2 Września 5:1
 • SP Boguszyn - SP Kluczewo 0:0
 • Gmina Dopiewo/SP Dąbrowa - SP nr 1 Grodzisk Wlkp. 1:0
 • SP Boguszyn - SSP nr 2 Września 0:1
 • Gmina Dopiewo/SP Dąbrowa - SP Kluczewo 5:0
 • SSP nr 2 Września - SP nr 1 Grodzisk Wlkp. 0:2
 • Gmina Dopiewo/SP Dąbrowa - SP Boguszyn 2:1
 • SP nr 1 Grodzisk Wlkp. - SP Kluczewo 3:1