Inaugurację największej światowej inicjatywy biegowej w Dąbrówce zaplanowano na sobotę  2.09.2017 r.  o godz. 9.00. Początek trasy „parkrun Dąbrówka” znajdować się będzie ok. 250 m od linii startu leśnej trasy biegowej. 

Parkrun to największe, cykliczne przedsięwzięcie biegowe. Odbywa się w 1100 lokalizacjach w 14 krajach świata, w tym w Polsce, zawsze w sobotnie poranki, o godz. 9:00. Biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu są bezpłatne i dostępne dla każdego.  Parkrun został powołany do życia w Londynie w 2004 r. przez grupę biegaczy amatorów. Inicjatywa szybko zyskała popularność, również poza granicami Wielkiej Brytanii. Celem parkrun jest promocja biegania i aktywnego trybu życia. Wokół idei skupionych jest ponad 2,3 miliona biegaczy amatorów. 

Tomasz Napierała, koordynator parkrun Dąbrówka: - Najbliższą lokalizacją dla Gminy Dopiewo był dotąd Poznań, teraz będzie Dąbrówka. Będziemy 46. lokalizacją w Polsce, możliwe, że najmniejszą. Często lokalizacje w mniejszych miejscowościach działają sprawniej i cieszą się dużą popularnością. W pierwszym biegu parkrun w Wielkiej Brytanii wzięło udział 13 osób, w Polsce 5 osób. W Gminie Dopiewo dużo osób biega. Być może  parkrun w Dąbrówce stanie się ich stałym punktem w kalendarzu biegowym. Zapraszam na inaugurację parkrunu Dąbrówka w pierwszą sobotę września o 9:00, a potem do regularnego wspólnego biegania. W połowie sierpnia ruszy nasza strona internetowa. Już teraz można nas znaleźć na fb.

Jakub Fedorowicz, koordynator polskiej edycji parkrun: - Rejestracja w ramach parkrun jest jednorazowa, tak więc udział w kolejnych biegach odbywa się na podstawie wcześniej nadanego indywidualnego kodu uczestnika i nie wymaga ponownej rejestracji. Dodatkowo, uczestnicy nie są ograniczeni do możliwości udziału w jednej lokalizacji i mogą wziąć udział w dowolnym biegu parkrun w Polsce i na świecie.

Fenomen i rosnącą popularność parkrun zawdzięcza szerokiej formule, umożliwiającej udział w biegach każdego, bez względu na stopień zaawansowania, czy kondycję.

Tomasz Napierała: - Parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. W związku z faktem, że biegi organizowane są co tydzień, uczestnicy mogą stale monitorować swoją formę i postępy, a wyniki uzyskane w ramach każdego z biegów dostępne są na indywidualnym profilu.

To, co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy.

Tomasz Napierała: - Idea wolontariatu w ramach parkrun, na której opiera się cała inicjatywa daje uczestnikom możliwość wcielenia się w rolę organizatora, co nie jest możliwe w przypadku innych imprez biegowych. Pozwala to uczestnikom nie tylko zdobyć nowe doświadczenia, ale przede wszystkim dostarcza możliwości włączenia się i zrobienia czegoś na rzecz społeczności biegaczy w swojej miejscowości.

Parkrun to inicjatywa, która oprócz biegania ma za zadanie integrować lokalną społeczność. To, co z pewnością zasługuje na podkreślenie to atmosfera towarzysząca tym biegom. Cykliczne spotkania, luźna formuła i zaangażowanie biegaczy w organizację biegów sprawia, że wokół każdej z lokalizacji tworzy się społeczność biegających.

 

*parkrun zawsze piszemy z małej litery!

 

TN, AM
grafika: parkrun

facebook.com/parkrundabrowka

Data wydarzenia: 
2017-09-02 09:00
parkrun