8 października lubońska fundacja „Pro Bike & Dance” zorganizowała spacer po letnisku Puszczykowo w towarzystwie regionalisty Pana Macieja Krzyżańskiego w którym uczestniczyli mieszkańcy Konarzewa, Lubonia i Komornik. Pierwotnie miał to być rajd rowerowy, jednak niesprzyjająca pogoda – opady deszczu i wiatr pokrzyżowały nam plany i zostaliśmy zmuszeni zrezygnować z rowerów na rzecz spaceru. Osoby biorące udział w tym spacerze były zaskoczone, iż w Puszczykowie mieściło się  na przestrzeni lat tak wiele zabytkowych willi w różnych stylach architektonicznych, w których mieszkała elita miasta Poznania, pensjonatów i restauracji zdolnych pomieścić do 30.000 turystów przybywających przed 100 laty w weekendy do tego letniska koleją i statkami.

W drugiej części pobytu w Puszczykowie zwiedziliśmy muzeum Arkadego Fiedlera po którym oprowadzał ich jego najmłodszy wnuk. Przybliżył on życie i twórczość autora „Dywizjonu 303”, który jeśli wszystko dobrze pójdzie, w przyszłym roku będzie na ekranach kin. W Muzeum Arkadego Fiedlera znaleźliśmy również akcent rowerowy - koło roweru podarowane przez podróżnika Piotra Strzeżysza, który na rowerze przejechał kilkadziesiąt krajów.

Mieliśmy także okazję dokładnie obejrzeć replikę statku Santa Maria, którym w 1492 r. wyruszył odkryć Amerykę Krzysztof Kolumb oraz wyciszyć się w miniaturze świątyni Cheopsa. W świątyni Cheopsa doszła do ciekawego zjawiska – pod ścianą pod którą zasiadają zwykle młode dziewczyny, siedzieli sami panowie.

Organizatorzy dziękują Centrum EKOinfo z Puszczykowa za przekazanie upominków na rzecz uczestników wycieczki: przewodników po Puszczykowie, pocztówek z Puszczykowa, magnesów z widokiem dworca w Puszczykówku i buttonów z  herbem Puszczykowa.

Impreza była dofinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Iwona Cerba
Fundacja „Pro Bike & Dance”

Na zdjeciu uczestnicy wycieczki na replice statku Santa Maria w muzeum Arkadego Fiedlera.

 

Kalendarz

p w ś c p s n
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31