17 wykonawców ze stowarzyszeń, szkół i warsztatów terapii zajęciowej mogła podziwiać publiczność XIII Powiatowego Przeglądu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Złoty Słowik”, który odbył się 10 listopada 2017 r. w Centrum Rehabilitacyjno – Kulturalnym w Konarzewie.

Festiwal przez lata stał się marką rozpoznawalną w całej Wielkopolsce. Od lat cieszy się rosnącą popularnością. Zainteresowanie uczestnictwem co roku zgłaszają artyści z różnych stron Wielkopolski.  W tym roku na scenie Sali koncertowej CRK wystąpili piosenkarze, muzycy i tancerze z Poznania, Puszczykowa, Mosiny, Murowanej Gośliny, Kleszczewa, Drzązgowa, Rokietnicy, Swarzędza, Stęszewa, Otusza i Konarzewa.

– W naszym przeglądzie chodzi przede wszystkim o integrację. Osoby niepełnosprawne mogą spotkać się i być razem. Mogą podzielić się z nami swoim talentem i wrażliwością – powiedział Bogdan Maćkowiak, Prezes Stowarzyszenia „Promyk” i organizator wydarzenia. – Tutaj doświadczamy razem czegoś autentycznego, co nas wzrusza i cieszy. „Złoty Słowik” wspierają Powiat Poznański i Gmina Dopiewo, na terenie której działa jeden z naszych dwóch WTZ-ów. Dzięki temu wsparciu możemy ten przegląd rozwijać.

Pierwsze miejsce wyśpiewali sobie w tym roku reprezentanci WTZ Stowarzyszenia Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących „Ognik” w Poznaniu. Za nimi, w opinii jury, znaleźli się podopieczni WTZ w Konarzewie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk”. Trzecie miejsce przypadło z kolei w udziale artystom z WTZ Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu w Owińskach. Pozostałych uczestników przeglądu uznano ex aequo za zdobywców 4. miejsca

- Trudno nam było wybrać laureatów trzech pierwszych miejsc. Wszyscy jesteście wspaniali. Od wielu lat pracuję jako nauczyciel muzyki i każdemu z Was dałabym 6+ - powiedziała Urszula Perz, przewodnicząca jury. - W waszych oczach jest coś, czego nie dostrzegamy na co dzień. Tutaj mogliśmy się zatrzymać i dzięki Waszym  występom oderwać się na kilka godzin od rzeczywistości. Za to Wam dziękuję – dodała.

Po wręczeniu nagród, statuetek, dyplomów i upominków na scenie pojawiły się tancerki egzotyczne, a po nich „polski Elvis Presley” - Piotr Bugzel. Wszyscy dali się porwać rock’n’rollowi.

więcej zdjęć: kliknij tutaj

Tekst i  fot. Adam Mendrala