Wójt Gminy Dopiewo - Adrian Napierała i ks. Marek Kina - Proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP w Dopiewie zapraszają mieszkańców Gminy Dopiewo na obchody 99 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość odbędzie się 27 grudnia 2017 r.  w godz. 11:00 - 12:45. Warto wziąć flagi powstańcze lub narodowe.

Program:

11:00 – Msza św. za Ojczyznę, z udziałem pocztów sztandarowych, Chóru Gminy Dopiewo „Bel Canto” i Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo.

Po mszy przemarsz z Kościoła w Dopiewie do Urzędu Gminy, w asyście Straży Gminnej, z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry i chóru. Udział w wydarzeniu odtwórcy roli powstańca w mundurze z epoki. 

12:00 – Uroczystość pod Urzędem Gminy Dopiewo:

- Odśpiewanie przez zebranych Hymnu Polski przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo, z towarzyszeniem Chóru „Bel Canto”,

- Wystąpienie okolicznościowe Wójta Gminy Dopiewo.

- Odczytanie wspomnień powstańców wielkopolskich przez uczniów Szkoły Podstawowej w Dopiewie.

- Złożenie wiązanek i zniczy pod tablicą pamiątkową z listą powstańców wielkopolskich , znajdującą się na ścianie budynku Urzędu Gminy Dopiewo i przy dworcu kolejowym.

- Marsz w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo.

- Wspólne zdjęcie z płk. Andrzejem Kopą. W miejscu uroczystości postawiony zostanie stand przedstawiający naturalnych rozmiarów postać - płk Andrzeja Kopy w mundurze; będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie wspólne i tzw. selfie.

- Projekcja trailera filmu o „Czy łatwo walczyć o wolność? Udział mieszkańców Gminy Dopiewo w Powstaniu Wielkopolskim”, realizowanego w ramach projektu szkolnego „Mieszkańcy Gminy Dopiewo w 20-leciu międzywojennym”. Spotkanie z twórcami. Krótko o filmie.

- Konkurs z nagrodami -  o Powstaniu Wielkopolskim.

- Zakończenie uroczystości w Dopiewie.

Po uroczystościach w Dopiewie będzie miało miejsce złożenie wiązanek i zniczy przez władze samorządowe Gminy Dopiewo pod pomnikiem płk. Andrzeja Kopy w Trzcielinie.

Zapraszamy! Patriotyzm, wolność i niepodległość są wartościami uniwersalnymi. Niebawem wkroczymy w 2018 r., który został ogłoszony „Rokiem Powstania Wielkopolskiego” m.in. przez: Radę Gminy Dopiewo, Radę Powiatu Poznańskiego, Sejmik Województwa Wielkopolskiego, rady innych wielkopolskich Gmin i Miast, a także Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 

Za rok będziemy świętować jubileusz 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tegoroczna uroczystość symbolicznie otwiera więc rok jubileuszowy. Zachęcamy do uczestnictwa.

Powstanie Wielkopolskie lat 1918 - 1919 było jedną z nielicznych zwycięskich polskich insurekcji, która miała znaczący wpływ na kształt zachodnich granic odradzającego się po 123 latach niewoli państwa polskiego – II Rzeczypospolitej. Dopiewianie, mieszkańcy podpoznańskiej Gminy, mieli w Powstaniu Wielkopolskim swój udział, o którym powinniśmy pamiętać i z którego możemy być dumni. To w Dopiewie, niedaleko dworca, mieszkaniec Trzcielina – wówczas ppor. Andrzej Kopa zbierał ochotników z Powiatu Zachodnio – Poznańskiego. Później Andrzej Kopa wsławił się m.in jako dowódca oddziałów, które zdobyły lotnisko w Ławicy, przejmując broń i wyposażenie, w tym samoloty. Na cmentarzach Gminy Dopiewo znajdują się groby powstańców wielkopolskich, którzy przelali krew w walce o polskość naszych ziem.

trajler filmu wersja 2: tutaj

trailer filmu: tutaj

 

AM, fot. B. Spychała

relacja z obchodów: kliknij tutaj

Data wydarzenia: 
2017-12-27 Od 11:00 do 13:00