Od nowego roku możesz zameldować się nie wychodząc z domu. Wszystko załatwisz przez Internet. Nie musisz wybierać się do urzędu osobiscie. Przez internet można zameldować się zarówno na pobyt stały, jak i czasowy. E-meldunek umożliwia też przemeldowanie, a także zameldowanie/przemeldowanie niepełnoletniego dziecka oraz - jako pełnomocnik - innej osoby. Do tej pory możliwość taka była przewidziana tylko do wymeldowania się.  

Aby skorzystać z nowej usługi należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl, następnie wybrać interesującą usługę (meldunek) i potwierdzić swoją tożsamość Profilem Zaufanym (eGO). Z nowej usługi mozę korzystać każda osoba, która posiada profil zaufany ePUAP albo kwalifikowany podpis elektroniczny.

Nowością jest też wprowadzenie jednego formularza meldunkowego. Za jego pomocą będzie można jednocześnie zameldować się na pobyt stały i wymeldować z pobytu czasowego (to samo działa w drugą stronę – będzie można zameldować się na pobyt czasowy i jednocześnie wymeldować z pobytu stałego). Takie rozwiązanie uprości procedurę i ograniczy zbędną dokumentację.

Początek nowego roku to też pierwsze rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Nie zapomnij o wskazaniu Gminy Dopiewo jako swojego miejsca zamieszkania.