Ruszyła akcja znakowania grobów powstańczych - więcej tutaj

List intencyjny w sprawie współdziałania przy znakowaniu grobów powstańców wielkopolskich, podpisali 25 stycznia 2018 r. w Urzędzie Gminy Dopiewo Burmistrzowie Buku – Stanisław Filipiak i Stęszewa - Włodzimierz Pińczak oraz Wójt Dopiewa - Adrian Napierała. Na spotkaniu byli obecni także proboszczowie parafii obejmujących działalnością obszar tych Gmin.

Inicjatywa wpisuje się w kalendarz upamiętnienia 100-lecia wybuchu tej zwycięskiej insurekcji lat 1918-1919 r.

Uczestnicy spotkania zgodzili się przyjąć za wspólne - rozwiązanie polegające na oznaczaniu grobów powstańców granitowymi, imiennymi tabliczkami na koszt każdej z gmin. Zaletą współdziałania Gmin ma być standaryzacja. Zastosowany ma być wzór, który od kilku lat wykorzystuje Buk, używany także do znakowania przez Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań, w ramach prowadzonej przez nie akcji.

Licznie obecni na spotkaniu proboszczowie zadeklarowali pomoc w ustaleniu lokalizacji grobów  i udział w akcji informacyjnej wśród parafian.

Wkrótce zostanie przekazana mieszkańcom gmin „odezwa” w tej sprawie - zarówno w kościołach, jak i w mediach samorządowych. Rodziny powstańców, zainteresowane znakowaniem grobów na terenie tych Gmin mogą zgłaszać się do urzędów lub biur parafialnych (zobacz niżej). 

Gminy Buk, Dopiewo i Stęszew łączy sąsiedztwo i współpraca w Lokalnej Grupy Działania „Źródło”.

Na Państwa zgłoszenia czekamy do 30 marca 2018r.

Koszty oznakowania poniesie Gmina Dopiewo.

AM, fot. BS, MJ, AM

Informacja uzupełniająca z 1.02.2018 r. - odezwa, wzór tabliczki, druk zgody:

Odezwa:

PDF icon odezwa.pdf

Wzór tabliczki:

PDF icon tabliczka.pdf

Druk zgody na oznakowanie grobu:

PDF icon zgoda.pdf

Informacja uzupełniająca z 9.11.2018 r. -  Akcja znakowania zakończyła się. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie, zgłoszenia i współpracę. Na terenie Gminy oznaczyliśmy 37 grobów Powstańców Wielkopolskich.