Wójt Gminy Dopiewo – Adrian Napierała wraz z przedstawicielami trzynastu innych samorządów podpisał 7 maja umowę na dofinansowanie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM).

- To projekt, którego realizacja ułatwi naszym mieszkańcom przemieszczanie się po metropolii Poznań. Łatwiej będzie można dojechać do pracy lub szkoły. To jeden z elementów  zmian, jakie niebawem nastąpią w komunikacji publicznej na terenie Gminy Dopiewo. Już niedługo powstaną nowoczesne węzły przesiadkowe w Palędziu i Dopiewie, które w połączeniu z nowoczesną Poznańską Koleją Metropolitarną i wewnątrz gminną komunikacją autobusową  dadzą nową jakość. – mówi Adrian Napierała, wójt Gminy Dopiewo.

Niewątpliwie na połączeniach skorzystają mieszkańcy gminy Dopiewo. Uuruchomienie częstych i regularnych przewozów pasażerskich zwiększy komfort podróżnych, pozwoli na odciążenie dróg dojazdowych i zmniejszenie ruchu samochodowego w naszym regionie. Od 10 czerwca br. pociągi kursować będą, co pół godziny na trasach z Poznania do Jarocina, Wągrowca, Nowego Tomyśla (stacje  w Dopiewie i Palędziu) i Grodziska Wielkopolskiego. Do 2021 r. systematycznie będą otwierane nowe połączenia na 9 liniach,  które obejmą obszar o promieniu 50 km od Poznania i dotyczyć będą Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego, Kościana, Jarocina, Wrześni, Gniezna, Wągrowca, Obornik oraz Szamotuł i obejmą obszar o promieniu 50 km od Poznania. 

Podczas dzisiejszego spotkania Wojciech Jankowiak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podkreślił fakt: - Wspólnie i solidarnie podpisujemy kolejne porozumienia, których zwieńczeniem będzie rozpoczynająca działalność 10 czerwca Poznańska Kolej Metropolitarna. Póki co na 4 liniach, ale przyjdzie czas na kolejne linie. Ta idea opiera się na tym, że częstotliwość kursów w godzinach szczytu będzie wynosić około 30min. Dodatkowo będzie wystarczająca liczba miejsc. Chciałbym podziękować wszystkim samorządowcom, za to,  że zechcieli się do tej inicjatywy przyczynić. Mam nadzieje, że spotkamy się 10 czerwca  i wystartujemy pojazdy.

- W polityce, jak w biznesie, liczą się konkrety. O tej kolei słyszałem już od wielu lat. Wreszcie się udało. W tym projekcie też nie ma wożenia na gapę, nie ma gminy, która będzie korzystała z infrastruktury innych. Wielu kierowców uważało, że nie ma alternatywy dla samochodu, aby się przemieszać po metropolii . Teraz ta alternatywa jest. Mamy kolejne projekty, które są na zaawansowanym etapie – dodał Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznań i Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Metropolia.

– W życiu samorządów jest wiele bardzo ważnych momentów takich jak absolutoria, uchwalanie budżetów, decydowanie o dużych inwestycjach… Dla mnie, z perspektywy blisko 30 lat w samorządzie, dzisiejsze podpisanie umów oznacza nie tylko ważny dzień. Ale przede wszystkim sukces, że dojrzeliśmy do partnerstwa i projektów na taką skalę jak Poznańska Kolej Metropolitalna. Koncepcja ta, która łączy ponad granicami, powstała dzięki współpracy samorządów w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań. – Wiele osób dziesięć lat temu głośno pytało – po co wam stowarzyszenie? Dziś mają odpowiedź. Oczywiście ta inicjatywa potrzebowała czasu, by przekonać do siebie tak wielu partnerów, rozwiać wątpliwości. Nasza obecności w Urzędzie Marszałkowskim pokazuje, że to początek dobrej współpracy. A przed nami są już kolejne projekty  – mówił w Urzędzie Marszałkowskim Jan Grabkowski, Starosta Poznański.

M. Juskowiak, fot. MJ, SM