Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM) to jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce i pierwsze wspólne tak duże przedsięwzięcie samorządów. Zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będzie coraz większy, aby usprawniać ruch nie tylko w samej aglomeracji.

Przez Gminę Dopiewo 10 czerwca, wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy, ruszą tabory Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W godzinach szczytu rannego i popołudniowego pociągi kursować będą co 30 minut. Szybka, regularnie i często kursująca kolej ma zachęcić mieszkańców gminy do tego, by przesiąść się na pociąg i nie tracić czasu w korkach.

Kolej Metropolitalna ma zachęcić np. uczniów szkół ponadpodstawowych, osoby pracujące w Poznaniu lub osoby korzystające z poznańskich instytucji do pozostawienia samochodu w miejscu zamieszkania i dojeździe do Poznania pociągiem.

W wrześniu zeszłego roku rozszerzony został wspólny bilet Bus-Tramwaj-Kolej. Dzięki integracji taryfowej na jednym bilecie można dojechać na przykład do stacji Poznań Główny, a dalej poruszać się po mieście tramwajem lub autobusem.

Od 1 czerwca 2018 roku pasażerowie Kolei Wielkopolskich będą mogli korzystać z Pakietu Podróżnika. Pakiet ten będzie dostępny dla podróżnych wszystkich przewoźników kolejowych działających w Wielkopolsce. Podstawową korzyścią dla pasażerów jest możliwość kupna w ramach jednej transakcji jednego biletu na całą trasą z uwzględnieniem wszystkich zniżek ustawowych (np. szkolnej i studenckiej) i ofert promocyjnych stosowanych przez poszczególne spółki kolejowe. W Pakiecie Podróżnika, poza Kolejami Wielkopolskimi, uczestniczą PKP Intercity, Przewozów Regionalnych (POLREGIO), PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. 

Taka forma transportu zmniejszy natężenie indywidualnego ruchu samochodowego w obrębie Poznania. Okoliczne gminy zyskają lepsze skomunikowanie z Poznaniem. Łatwiej będzie można dojechać do szkół, zakładów pracy i instytucji kultury. Mniej samochodów to mniejsze korki i czystsze powietrze.

Na początku uruchomione będą cztery trasy, a do 2021 roku będzie ich dziewięć. Aktywowane zostaną połączenia z Gniezna, Kościana, Rogoźna, Wronek i Wrześni.

Dziesiątki stacji w pierwszym etapie projektu w ciągu kilku lat podwoją swoją liczbę. Możliwa stanie się także reaktywacja zapomnianych połączeń. Rozpoczęły się prace nad przywróceniem linii Śrem-Czempiń w wariancie z jej elektryfikacją. Podróż z Poznania do Śremu zajmie połowę czasu, jaki na pokonanie tego dystansu potrzebuje samochód.

Porównanie uruchamianego połączenia PKM na trasie Pobiedziska-Poznań z jej pokonaniem samochodem wypadło na korzyść transportu szynowego. W ciągu miesiąca można oszczędzić 22 godziny i ponad 100 złotych. Prosta kalkulacja porównuje wydatek na bilet Bus-Tramwaj-Kolej z zakupem paliwa. A to przecież nie jedyne koszty utrzymania własnego pojazdu.

Pierwsze cztery linie połączą Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Nowy Tomyśl i Wągrowiec z Poznaniem. Docelowo w stolicy Wielkopolski pociągi PKM będą zatrzymywać się na 13 stacjach i przystankach. Odetchną miejskie i gminne ulice. Kursy w godzinach szczytu będą odbywać się nawet co 30 minut, ułatwiając drogę do szkoły, pracy lub w innych celach.

Zintegrowany bilet Bus-Tramwaj-Kolej funkcjonuje od 2012 roku. Od września 2017 roku strefę jego działania rozszerzono na obszar ok. 50 kilometrów. Pokrywa się on z siatką linii kolejowych PKM. Dodatkowe informacje o bilecie dostępne są na stronie bustramwajkolej.pl.

SCHEMAT LINII PKM

STACJE W OBRĘBIE POZNANIA

Na oficjalnej stronie poświęconej Poznańskiej Kolei Metropolitarnej informacje o połączeniach (rozkłady jazdy), będą opublikowane przed 10 czerwca 2018 roku.

Spot z wypowiedzią Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Poznania
http://pkm.metropoliapoznan.pl/video/kolej_metro_40s_jaskowiak_play.mp4

Spot z wypowiedzią Wojciecha Jankowiaka, Wicemarszałka Województwa
Wielkopolskiego
http://pkm.metropoliapoznan.pl/video/kolej_metro_40s_jankowiak_play.mp4

Spot z wypowiedzią Jana Grabkowskiego, Starosty Powiatu Poznańskiego
http://pkm.metropoliapoznan.pl/video/kolej_metro_40s_grabkowski_play.mp4

 

Data wydarzenia: 
2018-06-10 (Całodzienne)