Przed Szkołą Podstawową im. Jana Brzechwy w Dopiewie, 4 września br. nastąpiło oficjalne otwarcie przejscia dla pieszych „Zebra Zbyszek”.

Zebra Zbyszek zwraca uwagę dzieci na dwa podstawowe zachowania przed wejciem na jezdnię. Muszą się zatrzymać i rozejrzeć na boki sprawdzając czy kierowca widząc dzieci stojące przed pasami zatrzyma się - opowiada mama 10 letniej Zuzanny.

W otwarciu uczestniczyli uczniowie z najmłodszych klas, nauczyciele, dyrekcja szkoły, przedstawiciele samorządu powiatowego i przedstawiciele Autostrady Wielkopolskiej.

Rodzice dostrzegają zagrożenie na drodze, którą dziecko pokonuje z domu do szkoły. –  Chcemy, by dzieci czuły się bezpieczne na drodze z i do szkoły, a rodzice nie martwili się o swoje pociechy – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA.

Wybraliśmy 4 szkoły wiejskie z terenu Powiatu Poznańskiego dwie w Gmine Buk i dwie w Gminie Dopiewow, przy których realizujemy bezpieczne przejścia dla ucznów - informuje Tomasz Łubiński Wicestarosta Poznański.

Przewodnikiem po programie jest Zebra Zbyszek. Podczas kampanii dzieci dowiedziały się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  Wspólnie z dziećmi Zebra odkrywa jak bezpiecznie poruszać się wzdłuż jezdni oraz jak przechodzić na pasach. Uczniowie przekonują się także jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku, uczą się z jak ogromnym ryzykiem wiąże się przedwczesne rezygnowanie z fotelików i zastępowanie ich podkładkami.

Mamy nadzieję, że to przesłanie za pośrednictwem dzieci trafi do rodziców. Jak podaje Komisja Europejska, w krajach UE rocznie ginie średnio 600 dzieci w wieku do 14 lat, co stanowi 2,4% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Jednym z elementów, który może poprawić te statystyki jest edukacja dzieci - dodaje Zofia Kwiatkowska

Oprac. i fot. Beata Spychała