Z przyjemnością w imieniu Kolegi Irka Rutkowskiego zapraszam na VI Męczennicę Rowerową, która odbędzie się 14października 2018r.

Tym razem wyznaczymy sobie za cel Nowy Tomyśl – miasto słynące m.in. z wikliny. Będzie to zatem rajd pod wiklinowym patronatem.

Zbierzemy się jak zwykle w Parku Skórzewskim, ale o godzinę wcześniej, tj. o 9:00. Następnie wyruszymy na trasę omijającą główne trakty, zapewniającą bezpieczeństwo a jednocześnie obfitującą w wiele atrakcji krajoznawczych.
Ze Skórzewa pojedźmy szlakiem przez Dopiewo – Buk – Michorzewo – Kuślin – Wąsowo – Stary Tomyśl, liczącym okrągłe 52 km, a zatem spełniającym minimalne wymogi Męczennic. Jeśli następnie założymy, że uczestnicy wybiorą powrót do Skórzewa „na kołach” np. pięknym śródpolnym szlakiem (przez Sątopy – Jastrzębniki – Łagwy – Buk- Dopiewo), niewątpliwie pęknie „setka”, czyli zaliczymy Wielką Męczennicę.

Dla mniej zdeterminowanych cyklistów możliwy będzie powrót pociągiem, np. do Palędzia.

Po drodze do Nowego Tomyśla zatrzymamy się na cmentarzu przy kościele w Michorzewie, gdzie znajduje się mogiła Emilii Sczanieckiej (urodzonej w nieodległych Brodach). Obejrzymy pałac w Wąsowie, aby zachwycić się jego wnętrzem i otoczeniem, ale już tradycyjną kawą z ciachem wzmocnimy się w położonym tuż obok 150 letnim Folwarku Wąsowo.
W Nowym Tomyślu zwiedzimy m.in. Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, zjemy obiad oraz, na pożegnanie, pstrykniemy sobie pamiątkowe zdjęcie pod wielgachnym koszem wiklinowym na nowotomyskim rynku.

Do zobaczenia 14 października o 9:00 w Parku Skórzewskim.

Tekst Ireneusz Rutkowski

Fot. Dariusz Sienniak

Zdjęcia z V Męczennicy Rowerowej kierunek - Biedrusko

Data wydarzenia: 
2018-10-14 09:00