Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” podsumowało 15 lat  działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej, które prowadzi w Konarzewie i Otuszu. W uroczystej gali, która odbyła się 28  września 2018 r. w Centrum Rehabilitacyjno Kulturalnym w Konarzewie, wzięło udział 300 osób – podopiecznych stowarzyszenia, rodziców, opiekunów i terapeutów, a także przyjaciół, wśród których nie zabrakło przedstawicieli samorządów z gmin Dopiewo, Komorniki, Stęszew i Buk, województwa i powiatu poznańskiego, a także siedmiu zaprzyjaźnionych WTZ-ów.

Jubileusz uświetniły występ  tańców ludowych w wykonaniu „Łaników”, pokaz tańców latynoamerykańskich w wykonaniu pary mistrzowskiej i koncert gwiazdy -  Eleni, w finale którego na scenę wbiegli uczestnicy WTZ-ów, by wspólnie z artystką zaśpiewać jeden z jej największych przebojów - „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”. Zanim przed scenę wjechały torty, Eleni dała się namówić na wspólne odśpiewanie „Barki”,  podczas której wszyscy, na scenie i na widowni, trzymali się za ręce.

Uczestnicy gali zgodnie podkreślali rolę Stowarzyszenia „Promyk” i prowadzonych przez nie WTZ-ów w aktywizacji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Były podziękowania i gratulacje. Wśród  przekazanych „Promykowi” prezentów były i takie, które pomogą w rehabilitacji osób niepełnosprawnych: bieżnia przekazana przez  wójta gminy Dopiewo - Adriana Napierałę i fotel masujący przekazany przez wójta Komornik – Jana Brodę. Z kolei społeczność „Promyka” podarowała prezesowi obraz przedstawiający obydwa WTZ-y, które Stowarzyszenie prowadzi.

Prezes Stowarzyszenia „Promyk” – Bogdan Maćkowiak nie krył zadowolenia z dorobku minionych lat. - Gdy po trzech latach działalności jako stowarzyszenie otwieraliśmy pierwszy warsztat „Promyka” mieliśmy 25 podopiecznych. Dziś mamy dwie lokalizacje i 85 podopiecznych. To dla nas wielka radość, że uczestnicy naszych WTZ-ów mogą cieszyć się z bycia razem, ze wspólnej aktywności, połączonej z terapią. Czują się potrzebni, odkrywają i rozwijają swoje talenty. Uczestnicy WTZ-ów Stowarzyszenia „Promyk” chętnie uczestniczą w konkursach regionalnych i ponadregionalnych, na których zdobywają laury – powiedział prezes Maćkowiak. - Organizujemy wiele wydarzeń, wyjazdów i spotkań. Osoby niepełnosprawne znajdują u nas  fachową pomoc, ale także przyjaźń i towarzystwo, nie są zostawione same sobie. Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają: samorządom, organizacjom i instytucjom, firmom. Dzięki waszej pomocy możemy więcej – dodał.

Stowarzyszenie „Promyk” powstało w 2000 r. W Warsztatach Terapii Zajęciowej, które prowadzi od 2003 r., biorą udział osoby niepełnosprawne z gmin: Dopiewo, Buk, Komorniki, Mosina, Luboń, Puszczykowo i Stęszew.

Wiele z wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie „Promyk” cieszy się popularnością wykraczającą poza jego WTZ-y. Warto choćby w tym miejscu wspomnieć Festiwale Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Złoty Słowik”, Powiatowe Turnieje Bocci, Wigilie, Śniadania Wielkanocne, czy Doroczne Aukcje Obrazów.

Tekst i fot. Adam Mendrala