Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina zapraszają 9 listopada 2018r. na Patriotyczny Marsz Niepodległościowy ulicami Skórzewa.

Godziny przemarszu poszczególnymi ulicami:

  • Klasy 1-3 godz. 9:10-10:00 ul. Poznańska w stronę parku Skórzewskiego.
  • Klasy 4-6 godz. 10:00-11:00 ul. Poznańska w stronę ul. Malwowej.

W tym roku świętujemy jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W trosce o pamięć dla tego ważnego wydarzenia przygotowaliśmy szkolny projekt edukacyjny Niepodległa, wpisujący się w wieloletni program rządowy. Ten wieloaspektowy projekt realizowany pod opieką Pani Lidii Paech, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina, obejmuje swoim zasięgiem całą brać uczniowską, rodziny naszych wychowanków, kadrę nauczycielską i wszystkich chętnych mieszkańców gminy. Projekt zawiera kilkanaście ciekawych i zróżnicowanych działań realizowanych od września do czerwca bieżącego roku szkolnego, służących kształtowaniu tożsamości narodowej oraz poczucia dumy z bycia Polakiem. Biało-czerwona w każdym oknie - to nasze hasło przewodnie na listopad 2018. Już zaczynamy dekorować narodowymi barwami szkołę, aby dać impuls innym do przystrajania domów i instytucji na 11 listopada.

W ramach naszego projektu zapraszamy wszystkich chętnych członków lokalnej społeczności do udziału w Patriotycznym Marszu Niepodległościowym ulicami Skórzewa - 9 listopada 2018 r. Specjalnie na tę okazję została zaprojektowana przez nauczyciela szkoły pamiątkowa przypinka patriotyczna, którą obdarowany zostanie każdy uczestnik marszu. Maszerować będziemy ulicami Skórzewa z flagami i przygotowanymi przez uczniów okolicznościowymi transparentami. Patriotyczny korowód wróci na teren boiska szkolnego, gdzie o godz. 11.11 wszyscy weźmiemy udział w ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej, śpiewając cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie wspólnie śpiewać będziemy także inne pieśni patriotyczne. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostaną poczęstowani gorącą zupą.

Kończąc obchody tego jubileuszu, 22 listopada 2018 r. w naszej szkole zaprezentowany zostanie całej społeczności szkolnej i lokalnej montaż słowno-muzyczny Witaj Niepodległa!

W ramach patriotycznego projektu uczniowie klas starszych czytają młodszym książkę o tematyce Powstania Wielkopolskiego pod tytułem A u nas powstanie! Magdy Podbylskiej. Chętni uczniowie starszych klas mogą opisać dzieje swoich rodzin. Opowiadania te pod tytułem Rok 1918 w mojej rodzinie wydane zostaną w formie szkolnej książki pamiątkowej. W trakcie poszukiwań śladów historycznych i gromadzenia eksponatów uczniowie wezmą także udział w konkursie na album klasowy Stąd nasz ród. Albumy z historycznymi informacjami, ze zdjęciami i uczniowskimi plakatami wyeksponowane zostaną w trakcie ogólnoszkolnej wystawy po nazwą 100 lat niepodległej Polski 1918-2018.
Ponadto każda klasa naszej szkoły weźmie udział w wycieczkach patriotycznych do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie i Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
w Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości stworzony zostanie Patriotyczny Śpiewnik SP 1 w Skórzewie. Uczniowie samodzielnie zaprojektują szatę graficzną i z pomocą nauczycieli dokonają wyboru pieśni. Śpiewnik z hymnem państwowym oraz sześcioma pieśniami patriotycznymi stanie się stałym elementem tradycji szkolnej i będzie zawsze wykorzystywany do wspólnych śpiewów patriotycznych w maju, w ramach obchodów Święta Flagi Państwowej.

Podsumowaniem całorocznych działań patriotycznych realizowanych w ramach projektu Niepodległa, będzie planowany na czerwiec Ogólnoszkolny Turniej Patriotyczny Kto Ty jesteś? Polak mały! z cennymi nagrodami. Ta bardzo atrakcyjnie zaplanowana dwuczłonowa impreza przeprowadzona zostanie na dwóch poziomach dla klas młodszych i starszych.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to ważna rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja do rozwijania poczucia dumy narodowej i pogłębiania wspólnoty w naszej szkole oraz lokalnym środowisku.

Urszula Derenek

Data wydarzenia: 
2018-11-09 11:00