Lato w tym roku zaskoczyło nas już wiosną. Koniec maja był wyjątkowo upalny. Wysokie temperatury dawały się we znaki nam wszystkim, zwłaszcza osobom starszym. Służby komunalne zarejestrowały bardzo duże pobory wody, związane z podlewaniem ogrodów. Priorytetem w takim okresie powinno być dla nas zachowanie ciągłości dostępu do wody, dlatego warto wziąć pod uwagę godziny szczytu w zapotrzebowaniu na wodę, który rozpoczyna się ok. godz. 18.00 i trwa do ok. 22.00. W interesie nas wszystkich leży ustabilizowanie rozbiorów wody, do czego z pewnością może przyczynić się podlewanie ogrodów poza szczytem. Nawadnianie ogródka lepiej przełożyć na godziny późniejsze. Gdy z nieba leje się żar, podlewanie powoduje utratę części wody w wyniku odparowania, a poza tym jest dla roślin terapią szokową.

Przełom maja i czerwca to nie tylko wysyp truskawek, ale i sezon festynów. Korzystajmy z dobrodziejstw tego okresu. Truskawki są smaczne i służą zdrowiu, natomiast imprezy lokalne służą zdrowiu społecznemu – integrują środowiska poszczególnych miejscowości,  pozwalają poznać sąsiada, spędzić czas razem, rodzinnie, z dziećmi lub w gronie tych, z którymi dzielimy przestrzeń. Jeśli uda się Państwu połączyć oba sezony, tym zdrowiej. Niektóre weekendy przynoszą kilka tego rodzaju wydarzeń, łączących rekreację, kulturę, sport i zabawę na świeżym powietrzu. Zachęcam Państwa do uczestnictwa - do wyjścia z domu i bycia razem, by podładować akumulatory. Możliwe, że się spotkamy.

Innym przykładem integracji i kształtowania dobrych relacji na szczeblu samorządowym, szkolnym, stowarzyszeniowym i międzyludzkim jest współpraca Gminy Dopiewo z francuską Gminą Maen Roch. Razem z Louisem Dubreil, Merem Maen Roch otworzyliśmy kolejny rozdział współpracy. Mimo że Maen Roch jest jednostką młodą, powstałą w 2017 r., współpracujemy z miejscowym samorządem już od 15 lat. Jak to możliwe? Otóż reforma samorządowa we Francji spowodowała, że nasz wcześniejszy Partner - Gmina  Saint-Brice-en-Coglès połączyła się w 2017 z sąsiednią Gminą Saint-Étienne-en-Coglès.  Dokument „Partnerstwa” podpisaliśmy 10 lat temu z Saint Brice, mając za sobą 5 lat kontaktów. Powodem odnowienia „Partnerstwa” był jubileusz współpracy, ale i zmiany administracyjne. Podczas wizyty nie zabrakło okazji do wymiany dobrych praktyk. W ciągu kilkunastu lat współpracy w wymianach uczestniczyły, obok samorządu: szkoły, stowarzyszenia, kluby sportowe, straż pożarna, chór. Zostało nawiązanych wiele przyjacielskich kontaktów. Gminy Partnerskie odwiedziło 600 młodych mieszkańców po obu stronach, którzy mogli poznać kulturę, historię i język, wspólnie spędzić czas, uczyć się i bawić.

Czerwiec jest ulubionym miesiącem uczniów. Kończy się rok szkolny i rozpoczynają się upragnione wakacje, które kojarzą nam się z beztroską. Całej społeczności szkolnej życzę z tej okazji bezpiecznego wypoczynku. Bez względu na to, gdzie będziecie wypoczywać, czy nad morzem, czy w górach, w lesie, nad jeziorem, na rowerze czy w aquaparku – pamiętajcie, żeby przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by w pełni sił wrócić do domu i rozpocząć kolejny rok szkolny.

Adrian Napierała, Wójt Gminy Dopiewo

Adrian Napierała - Wójt Gminy Dopiewo