2 września odbyły się w tym roku w Gminie Dopiewo Dożynki, które są swoistym Świętem Plonów, zwieńczeniem całorocznego trudu rolników, symbolem polskiej wsi. Z założenia Dożynki to czas radosny, jednak w tym roku nie napawa optymizmem i to nie tylko w Gminie  Dopiewo czy Wielkopolsce, ale w skali całego kraju. Dotkliwa susza spowodowała, że plony średnio były niższe o 50 – 70 proc.

Przed dopiewskimi rolnikami są jeszcze żniwa kukurydziane, których zbiory nie zapowiadają się najlepiej. Warto przypomnieć, że Gmina Dopiewo jest gminą, w której jest wiele gospodarstw rolnych. Dominują gospodarstwa rodzinne, gdzie ziemia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości warto również podkreślić, że rolnicy byli grupą społeczną, która aktywnie brała udział w walce o niepodległość. Wśród nazwisk, które widnieją na tablicy pamiątkowej na ścianie budynku Urzędu Gminy Dopiewo większość należała do rolników, którzy stawili się na zbiórce powstańczej ogłoszonej przez Andrzeja Kopę w okolicy stacji kolejowej i budynku starej poczty.

Rolnicy są tą grupą społeczną, która potrafi sobie poradzić z różnego rodzaju niepowodzeniami, ale potrafi też walczyć o swoje.

21 października odbędą się wybory samorządowe. To święto demokracji, którą warto nadal celebrować poprzez czynne uczestnictwo. Ogłoszenie terminu wyborów, wystartowało kampanię wyborczą. Przebiega ona u nas, jak dotąd, spokojnie. Ufam, że będzie ona oparta na argumentach. Poddam się podczas wyborów Państwa ocenie. Zachęcam Państwa do głosowania - te wybory decydują o sprawach wspólnocie samorządowej najbliższych.

Adrian Napierała Wójt Gminy

 

Wójt gminy Dopiewo