W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w gminie Dopiewo „Koncert Galowy”, z udziałem Orkiestry Dętej i Mażoretek Gminy Dopiewo, zespołów 4te Quartet i AudioFeels. Kilkuset mieszkańców gminy i jej gości w ten sposób wspólnie uczciło wyjątkowy jubileusz.

Przy stawie i z patronem

Uroczystości gminne rozpoczęły się w południe przy stawie w Więckowicach, gdzie otwarto kompleks rekreacyjno – historyczny. Obok miejsc odpoczynku i zabawy, znajduje się tu ścieżka edukacyjna, przybliżająca wielkopolską drogę do niepodległości i pomnik poświęcony powstańcom wielkopolskim.  

Najpierw jednak odprawiona została w tym miejscu uroczysta msza polowa, koncelebrowana przez proboszczów parafii w Niepruszewie (do której przynależą Więckowice)  - ks. Romana Janeckiego i parafii w Dopiewie - ks. Marka Kinę. Po obu stronach pomnika, staneły szpalery pocztów sztandarowych - sołtysów gminy Dopiewo, jednostek strażackich OSP z Dopiewa, Palędzia i Zakrzewa, wędkarzy, szczepu ZHP w Dopiewie i szkół gminnych z Dopiewa, Dopiewca, Konarzewa, Dąbrowy, Skórzewa. Obecni byli przedstawiciele samorządu gminnego - Wójt Adrian Napierała, przewodniczący Rady Gminy - Leszek Nowaczyk, radni i sołtysi. Wydarzenie obecnością zaszczycił m.in. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego - Wojciech Jankowiak. Na uroczystość licznie przybyli  mieszkańcy Więckowic i całej gminy Dopiewo oraz goście spoza gminy. O oprawę muzyczną zadbał Chór Gminy Dopiewo „Bel Canto”, który zaśpiewał także kilka pieśni, w tym „Pierwszą Brygadę” i „Marsyliankę Wielkopolską” - pieśń Powstańców Wielkopolskich, a o iście powstańczy nastrój uzbrojeni w czerwone flagi z białym orłem uczniowie z Więckowic i Dopiewa. 

Pomnik, którego inicjatorami byli mieszkańcy Więckowic, uroczyście odsłonięto i poświęcono. Sołtys i radna gminy Dopiewo Anna Kwaśnik nie kryła wzruszenia, dziękując tym którzy wsparli oddolną  inicjatywę rady sołeckiej Więckowic. Widniejąca na głazie tablica przypomina nazwiska 20 powstańców z Więckowic. Wśród nich są właściciele pobliskiego majątku - Brezowie, którzy już 12 listopada, po otrzymaniu informacji od Andrzeja Kopy, wystawili posterunek na trakcie bukowskim, którego zadaniem było rozbrajanie żołnieży niemieckich, z myślą o pozyskaniu broni.  W przecięciu wstęgi wzięła udział córka innego z więckowickich powstańcow  upamietnionego na tablicy – Józefa Konewki. Jeszcze kilka lat temu okolice stawu nie zachęcały do przebywania, dziś są tu alejki, ławki, plac zabaw, a odpoczynek można połączyć z terenową lekcją historii.

Do wydarzeń sprzed wieku, w Polsce i Wielkopolsce, nawiązywały również występy artystyczne uczniów więckowickiej szkoły, gdzie zorganizowano „Dzień Patrona” - rok temu placówce nadano imię Powstańców Wielkopolskich. Obchody połączono z pasowaniem pierwszoklasistów. „Jestem małym Polakiem. Kocham moją ojczyznę”- tak brzmiały pierwsze słowa aktu ślubowania. Obchody rozpoczęło odśpiewanie „Marsylianki Wielkopolskiej”. Uczniowie w strojach partyzantów i żołnierzy oraz w harcerskich mundurkach wspominali  doniosłe chwile z 1918 r. Refleksjom towarzyszyły pieśni: „Hej nasza Kompania” , „Zakochałam się w Powstańcu” oraz „Naprzód Poznański Pułku Pierwszy”. Uroczyście  odśpiewana  „Rota” wprowadziła zgromadzonych w sali gości w patriotyczny nastrój Święta Niepodległości. Uczniowie przypomnieli czasy, gdy Polska nie istniała na mapie, ale Polacy pielęgnowali swoją ojczyznę w sercach i umysłach. Dzięki tej pamięci, kraj mógł się odrodzić i po 123 latach niewoli. Występy dzieci uatrakcyjniło   podsumowanie konkursu literacko- plastycznego  pod hasłem „Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego”.

Koncertowo

„Koncert Galowy z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości” rozpoczął występ kwartetu smyczkowego. Panie z 4te Quartet zagrały melodie osadzone w polskiej kulturze. Publiczność mogła usłyszeć utwory Ogińskiego, Paderewskiego i Chopina, a także wiązankę znanych pieśni – wśród nich nie zabrakło „O mój rozmarynie”, „Piękna nasza Polska” czy „Hej, hej ułani”.

Pierwszym utworem, jaki zagrała tego wieczoru Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo był Mazurek Dąbrowskiego. Publiczność, z kotylionami w piersi i chorągiewkami powstańczymi w dłoni, które otrzymywała wchodząc na salę, odśpiewała hymn Polski. Nie mogło być inaczej w takie święto. Moment ten poprzedziło wystąpienie wójta gminy Dopiewo – Adriana Napierały, który podkreślił, znaczenie wolności, niepodległości i możliwości korzystania z pełni praw obywatelskich także w wymiarze lokalnym, realizując potrzeby wspólnoty i pracując dla dobra wspólnego. Przypomniał o udziale mieszkańców gminy Dopiewo w powstaniu sprzed 100 lat i o działaniach w gminie w ciągu całego „Roku Powstania Wielkopolskiego”.

Dla dopiewskiej Orkiestry i towarzyszących jej Mażoretek dodatkowym powodem do świętowania było 5-lecie działalności. Obydwie gminne formacje d dawna przygotowywały na specjalny program, łączący rodzimą tradycję z zabawą, bo między patriotycznie może oznaczać radośnie nie tylko za oceanem. Ich koncert rozpoczęły polskie pieśni, potem publiczność wzięła udział w muzycznej podróży. Było marszowo, przebojowo, filmowo, a nawet teatralnie. Mażoretki prezentowały układy z buławami, flagami, pomponami i parasolkami. Muzycy urozmaicali grę, prezentując partie solowe i grupowe, wcielali się w różne role. I tak młody orkiestrant jeździł miedzy publiką na rowerze, z gwizdkiem w ustach, ilustrując żandarma z Saint Tropes, a najbardziej doświadczony perkusista podczas „Polki z kowadłem” Straussa, odgrywał rolę kowala. Publiczność wielokrotnie dawała wyraz emocjom. Na koniec tej części koncertu przedstawiciele samorządu wręczyli jubilatom pamiątkowe statuetki i kwiaty.

Temperatury nie obniżyła druga część występu 4te Quartet. Tym razem Panie zagrały melodie filmowe, zabierając słuchaczy na plan „Trędowatej, „Nocy i dni”, „Stawki większej niż życie”, „Vabank” i „Janosika”.  Znalazło się miejsce dla nieśmiertelnych przebojów Niemena i Petersburskiego.

 „Dzień Niepodległości” w Dopiewie przypieczętował koncert AudioFeels – gwiazdy nurtu vocal play, laureatów prestiżowych festiwali a capella – m.in. w Nowym Jorku i Lipsku. Panowie śpiewają i naśladują ustami różne instrumenty. Przedstawili kilkanaście utworów, w tym przeboje gwiazd muzyki światowej i polskiej oraz własne kompozycje.  Publiczność żywo reagowała rozpoznając utwory w nowych, czasem zaskakujących aranżacjach. Było „Wind of change” Scorpionsów, „Hymn of the weekend” Coldplay, czy „Happy” Pharrell’a Williams’a, ale i „Mamona” Republiki i „Byłaś serca biciem” z repertuaru Andrzeja Zauchy.  Godne podziwu solowe popisy każdego z 8 wokalistów występujących na scenie robiły niemałe wrażenie. Wiele pań dało się nawet w ten sposób porwać do tańca. AudioFeels bisowali przebojem” The Queen „We will rock you”.

Na zakończenie „Koncertu Galowego” publiczność została obsypana biało – czerwonym konfetti, wystrzelonym przez muzyków Orkiestry Dętej i przez Mażoretki rozstawione przed sceną, na trybunie i na płycie sali. Opuszczając halę każdy uczestnik „Koncertu Galowego” otrzymywał świętomarcińskiego rogala. Podczas wydarzenia można było zobaczyć wystawę „Powstanie Wielkopolskie i Gmina Dopiewo.

Adam Mendrala,

współpraca Anna Rembacz - Dziubińska

Fot. Adrianna Kostecka, Beata Spychała, Małgorzata Dura

więcej zdjęć na naszym fb „Gmina Dopiewo - strona oficjalna” -  tutaj 

 

Organizator „Koncertu Galowego”: Gmina Dopiewo. Partnerzy organizacyjni: CEL Stacja Paliw, ELMA, GOSiR Dopiewo, GBPiCK Dopiewo, ITA, MARMITE, MONDI, MULTISTAL LOHMANN, PASO, Piekarnia Cukiernia NOWACZYK, PLASTIQUE, PRESTON Packaging, REKA RUBBER, RSP Dąbrówka, RUREX, SPR Agrofirma Skórzewo, ZSP Dopiewo, SP 1 Skórzewo, SP 2 Skórzewo, TESGAS, Urząd Gminy Dopiewo, ZUK Dopiewo Sp. z o.o. Patroni medialni: Czas Dopiewa, Puls Gminy, Nasz Głos Poznański, dopiewo.pl.