Stu młodych artystów, instrumentalistów, wokalistów i tancerzy wzięło udział w festiwalu „Serce w plecaku”, który odbył się 9 listopada 2018 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym im. Jana Brzechwy w Dopiewie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy zapowiadają kolejne jego edycje.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach muzycznych i wokalnych, które rozpoczęły się rano. Wieczorem zaprezentowali się szerszej publiczności. Postawą i zaangażowaniem udowodnili, że pamiętają o tych, którzy wywalczyli dla nich wolność. Festiwalowi goście zostali  zaproszeni do udziału w muzycznej, patriotycznej podróży. Pomysłodawcą i  inicjatorem tego wydarzenia był Marcin Mańka, a scenariusz uroczystości przygotowała Małgorzata Kukurenda.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się  przedszkolacy, którzy wykonali piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Potem nadszedł moment na występ pochodzącego z Kalisza  zespołu  Agnus Dei. Na scenie wybrzmiały takie utwory, jak: „Piechota”, „Białe róże”, czy „Legiony” w wykonaniu uczniów szkoły gry na skrzypcach, podopiecznych Agnieszki Jesion.

Kolejną atrakcją wieczoru był występ dopiewskich Mażoretek, którego opiekunką jest Joanna Czaplicka. Dziewczyny wykonały układy taneczne w rytmie piosenek marszowych.

Następną muzyczną ucztę przygotował zespół wokalny Happy Singers. Koncert pochodzących z Kalisza wokalistów zaaranżowała Dorota Wróblewska. Wykonawcy przenieśli widownię w świat piosenek przepełnionych nostalgią, smutkiem i nadzieją. Następnie na scenie zaprezentował się uczniowski zespół taneczny prowadzony przez Małgorzatę Kukurendę. Przedstawili taneczną interpretację rozbiorów Polski.

Ostatnim punktem programu był występ gospodarzy. Zespół, w skład którego wchodzą uczniowie klas IV-VIII i gimnazjaliści, przedstawił zróżnicowany repertuar, pokazujący nasze drogi do wolności. Podopieczni Marcina Mańki wykonali kilkanaście utworów patriotycznych, w autorskich aranżacjach.

Trwający ponad dwie godziny koncert zakończyła dyrektor szkoły - Violetta Czerniak, która pogratulowała występującym i ich opiekunom. Publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

Małgorzata Kukurenda, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dopiewie
Fot. Konrad Rakowski