Mamy za sobą bardzo ważne wydarzenie dla naszego kraju, ale i dla lokalnej społeczności. Obchodziliśmy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Gmina Dopiewo przygotowała obchody na miarę jubileuszu. Niezależnie od ich kulminacji, przypadającej dokładnie 11 listopada, przez cały rok staraliśmy się przypomnieć mieszkańcom naszej Gminy o tym ważnym wydarzeniu. Organizowaliśmy eventy dla wszystkich, mające na celu popularyzację wiedzy na temat wydarzeń sprzed 100 lat.

Latem wiele miejscowości odwiedziło „Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego”. Włączyliśmy się w organizację „Dni Pracy Organicznej”. W gminnych szkołach, zostały przeprowadzone, z myślą o dzieciach i młodzieży, konkursy - historyczne, muzyczne, plastyczne, a także spotkania - pogadanki, prelekcje, konferencje czy dyskusje na temat wolności i niepodległości, a także wycieczki do miejsc upamiętniających bohaterów wiekopomnych wydarzeń, związanych z odradzaniem się państwowości polskiej po 123 latach niewoli, cna naszych ziemiach nierozerwalnie łączy się ze zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim, w którym mieszkańcy Gminy Dopiewo zapisali chlubną kartę.

W kilku miejscach naszej Gminy zostali Oni upamiętnieni. Patrona w postaci Powstańców Wielkopolskich zyskał Zespół Szkolno – Przedszkolny w Więckowicach, a także rondo w Skórzewie na skrzyżowaniu ul. Poznańskiej i ks. S. Kozierowskiego.

Przeprowadziliśmy, w porozumieniu z sąsiednimi Gminami Bukiem i Stęszewem, akcję znakowania grobów granitowymi tabliczkami imiennymi, według wzoru wykorzystywanego wcześniej na terenie Wielkopolski. Do tej pory zamontowanych zostało 37 tabliczek na cmentarzach - w Dopiewie (15), Skórzewie (12), Konarzewie (9) i Zakrzewie (1).

Gminne jubileuszowe obchody „Narodowego Dnia Niepodległości” rozpoczęliśmy w Więckowicach, gdzie 11 listopada, przed południem, została odprawiona msza św., z licznym udziałem mieszkańców tej miejscowości i Gminy Dopiewo, a także odsłonięty został pomnik ku czci powstańców wielkopolskich z Więckowic.

Świętowanie podsumowaliśmy wieczorem w hali GOSiR, gdzie blisko tysiąc mieszkańców wzięło udział w okolicznościowym „Koncercie Galowym” ku czci Niepodległej. Wielesamorządów zadbało tego dnia o stosowną oprawę 100-lecia.

Okrągłe jubileusze przypadają raz na wiele lat. Mając na względzie to, że żyjemy w wolnej Polsce, powinniśmy pamiętać, by co roku znajdować czas na oddanie hołdu tym, którzy tę wolność wywalczyli, a potem stawali w jej obronie, nierzadko składając ofiarę krwi za naszą Ojczyznę. 11 listopada jest symbolicznym dniem odzyskania niepodległości. Nam, Wielkopolanom przyszło na nią jeszcze poczekać do 1919 r. - chwycić za broń i ją wywalczyć.

Żyjemy w wolnej i suwerennej Polsce w kraju ze swoim terytorium, rządem i kontaktami międzynarodowymi. Aż cztery pokolenia Polaków żyło pod zaborami, będąc obywatelami Rosji, Prus i Austro – Węgier. Dopiero piąte pokolenie doczekało się powrotu Polski na mapę Europy

Cześć i chwała Bohaterom!

Zapraszam mieszkańców Gminy Dopiewo 27 grudnia - w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - do Dopiewa, by wspólnie złożyć hołd uczestnikom tego zrywu, który zadecydował o polskości Wielkopolski. Szczegóły uroczystości, podamy wkrótce.

Adrian Napierała
Wójt Gminby Dopiewo