Zapraszamy mieszkańców Gminy Dopiewo do wspólnego złożenia hołdu Powstańcom Wielkopolskim, którzy 100-lat temu wzięli sprawy w swoje ręce i wywalczyli polskość naszych ziem.

Obchody rozpocznie uroczysta msza św. w kościele w Dopiewie o godz. 11:00, z udziałem pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo i Chóru Gminy Dopiewo „Bel Canto”. Po mszy (ok. 12:00) - będzie miał miejsce przemarsz uczestników uroczystości spod kościoła  pod Urząd Gminy Dopiewo, w asyście szarży ułańskiej Stowarzyszenia „Szwadron Opalenica”, Szczepu ZHP Dopiewo, którego partonem są Powstańcy Wielkopolscy oraz młodzieży z SP w Dopiewie. Za ułanami na koniach maszerować będą i przygrywać muzycy Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo, dalej - poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji, a także mieszkańcy, którzy zechcą wspólnie upamiętnić Bohaterów zwycięskiej insurekcji sprzed wieku. Pod tablicą pamiątkową, znajdującą się na ścianie budynku urzędu i przy dworcu kolejowym zostaną złożone wiązanki i zapalone znicze.

W programie ponadto:

Fragmenty przemówień: Ignacego Jana Paderewskiego (początek powstania) i Andrzeja Kopy (zbiórka powstańcza)
Występy artystyczne Chóru „Bel Canto” i dopiewskiej Orkiestry Dętej, ZHP Szczep Dopiewo.
Słow okolicznościowe Wójta Gminy Dopiewo.
Akcja flash mob „Dziękujemy Powstańcom!”
Pokaz szarży ułańskiej na placu w Dopiewie.
Konkurs Powstańczy - z nagrodami.
Zakończenie ok. 13:30.

Przedstawiciele władz samorządowych złożą tego dnia także wiązanki i znicze w miejscach pamięci, związanych z Powstaniem Wielkopolskim - w Trzcielinie, Konarzewie i w Więckowicach.

AM

Fotorelacja z wydarzenia - tutaj