W dniach 15 i 16 grudnia obyła się już po raz szósty największa impreza szachowa Klubu Sportowego Korona Zakrzewo VI Gwiazdkowy Turniej Szachowy. W sobotę Koroniarze mieli możliwość gry w turnieju juniorskim, a w niedzielę w turnieju seniorskim. W całym wydarzeniu wzięło udział ponad 140 osób z gminy Dopiewo, okolic Poznania i nie tylko np. Nowy Tomyśl, Żnina. Nasz klub kolejny raz zorganizował wszystko w Strażnicy w Zakrzewie.

Szachowy maraton został otwarty w sobotę o godzinie 9:50 przez Pawła Przepiórę, Zastępcę Wójta Gminy Dopiewo Adriana Napierałę, patrona turniejów, Naczelnika OSP Zakrzewo, Radnego Gminy, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy - Wojciech Dornę i Prezesa Korony Zakrzewo - Przemysława Paczkowskiego.

Turnieje juniorskie był podzielony na 3 grupy:

• A od rankingu 1600 PzSzach z 11 uczestnikami
  • B od rankingu 1250 do 1400 PzSzach z 14 uczestnikami
  • C z 59 uczestnikami do rankingu 1200 PzSzach

W grupie A i B zawody odbywały się na dystansie 8 rund tempem 10 minut + 4 sekundy na posunięcie. Natomiast zawodnicy do rankingu 1200 grali 6 rund tempem 30 minut na partię. Po zażartych bojach z przerwą na zupę od naszego sponsora restauracji „Silva Rerum”. Około godziny 14:30 rozstrzygnęły się ostatnie partie i poznaliśmy zwycięzców każdej z grup.

W grupie A turnieju czołówka wyglądała następująco:

W grupie B turnieju czołówka wyglądała następująco:

Natomiast u najmłodszych aż 19 zdobyło V kategorię i 4 IV kategorię, a czołówka turnieju wygląda tak:

Warto też wspomnieć, że każdy uczestnik turnieju otrzymał nagrodę rzeczową upamiętniającą jego udział. Dzięki sprawnej organizacji, ciężkiej pracy 4 sędziów: Damiana Bartkowiaka, Tomasza Kempińskiego oraz Pawła Polarczyka, a także Wojciecha Olejarczyka, naszego wspaniałego prowadzącego.

W niedzielę miejsce sędziego zajęła IA Magdalena Judek i dzięki temu mógł się odbyć turniej seniorski na dystansie 9 rund tempem 10 minut plus 4 sekundy na ruch. Zawody były zgłoszone do FIDE oraz były równocześnie Mistrzostwami klubu KS Korona Zakrzewo.

Nagroda główna, a także m.in. szlafrok z napisem KING od sponsora ByShelly powędrował do FM Marka Zakrzewskiego z ASSz Lipno Stęszew, który zdobył 8 punktów na dystansie 9 rund granych 10 minut plus 4 sekundy dla zawodnika.

Drugie miejsce zajął FM Dawid Niekraś, również ze Stęszewa, który zdobył 7,5 punktów. Trzeci był zawodnik Chrobrego Gniezno IM Lubczyński ze zdobytymi 7 punktami. Czwarty Krzysztof Rozumek, prezes klubu ze Stęszewa z 6,5 punktami.

Piąty był Jarosław Hemmerling z JKSz- W Jarocin z taką samą liczbą punktów (6,5). Szóste nagrodzone miejsce zajął Mikołaj Nowak z UKS Smecz Konin, który był także najlepszym juniorek do 18 lat (6,5).

Najlepszą kobietą była Maja Andrzejewska z UMKS Na Pięterku Poznań, która rozbiła bank i zgarnęła aż trzy nagrody - kobieta, juniorka do 18 lat i nagrodę za najlepszego zawodnika z rankingiem do 1800 (m.in. szlafrok z napisem QUEEN).

Nagrodę dla najlepszego seniora 60+ zdobył Włodzimierz Nowak, dziadek Mai, reprezentujący ten sam klub. Najlepszym juniorem do lat 12 był Mateusz Różański (rocznik 2011) z Wielkopolskiego Klubu Szachowego.

Najlepszą juniorką do lat 12 została Sara Gać-Mytych z KS Korony Zakrzewo. Najlepszym zawodnikiem z rankingiem poniżej 1600 został Patryk Soroczyński z Poznania.

Natomiast tytuł mistrza klubu KS Korony Zakrzewo na rok 2018 przypadł Pawłowi Polarczykowi, a tytuł Najlepszego Juniora został przyznany Hubertowi Niemierowi. Nagrodę losowaną (dwa dni \pobyt dla dwóch osób) od PensjonatT „ODWAŻNYTEAM” Stary Gierłatów wylosował pięcioletni Mateusz Soroczyński z Poznania.

Metoda i przeprowadzenie losowania nagrody to był prawdziwy majstersztyk w wykonaniu kierownika sekcji, sędziego, instruktora Naszej sekcji Damiana Bartkowiaka. Kto widział ten wie, kto nie widział niech żałuje.

Dodatkowo każdy nienagrodzony junior otrzymał nagrodę za udział, za chęć gry w szachy z KS Koroną Zakrzewo a najmłodsi uczestnicy nagrody specjalne.

W trakcie turniejów szachistki i szachiści mogli wesprzeć Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „PROMYK” Warsztat Terapii Zajęciowej z Konarzewa i starty Naszych juniorów w 2019.

Zapraszamy 14-15 grudnia w 2019 na VII Gwiazdkowy Turniej Szachowy, na którym postaramy się sprostać jeszcze bardziej oczekiwaniom szachistek, szachistów i ich opiekunów.

Projekt został współfinansowany ze środków publicznych Gminy Dopiewo.