Bezpłatne spotkanie dla seniorów w ramach kampanii „Seniorze nie jesteś sam” odbędzie się 5 marca 2019 w sali OSP w Dopiewie przy ul. Szkolnej 21 o godzinie 11.00.

Gmina Dopiewo wraz Inspekcja Handlowa zaprasza na spotkanie, którego celem jest uświadomienie seniorom zagrożeń związanych z różnymi technikami sprzedaży, które kierowane są bezpośrednio do tej grupy społecznej.

Wiele podmiotów oferuje seniorom „atrakcyjne” wycieczki, pokazy, prezentacje, a po ich zakończeniu lub w trakcie oferuje „cudowne” specyfiki, które seniorzy koniecznie muszą zakupić. Oferowane są często towary, których wartość kilkakrotnie przekracza ich cenę w ogólnodostępnych sklepach! Akwizytorzy podszywający się pod operatorów sieci komórkowych lub dostawców energii, gazu, nakłaniają do zawierania bardzo niekorzystnych umów. Praktyka wskazuje, że niektóre firmy jako grupę docelową obierają sobie wyłącznie osoby starsze z uwagi na: stały dochód, brak asertywności i nieczytanie umów, które podpisują. Seniorzy, kierując się bowiem wdzięcznością za zaproszenie na wycieczkę, czy możliwość spotkania znanych osób, czują się w obowiązku zawrzeć takie umowy.

6 rad świadomego seniora:

  1. Wycieczka lub pokaz mogą być połączone z kilkugodzinną sprzedażą kosztownych produktów. Nie wierz w „darmowe” prezenty, super okazje i wyjątkowe oferty.
  2. Przed zakupem akwizytor zawsze musi poinformować Cię o danych adresowych i kontaktowych firmy, cenie towaru, prawie od odstąpieniu od umowy.
  3. Zastanów się czy towar jest rzeczywiście potrzebny. Skonsultuj się z rodziną i przeanalizuj swoje możliwości finansowe.
  4. Spokojnie przeczytaj umowę, szczególnie to co jest napisane drobnym drukiem. W razie wątpliwości poproś o wyjaśnienie niezrozumiałych zdań. Nie podpisuj niczego, jeżeli ktoś Cię do tego zmusza.
  5. Kupiłeś towar podczas prezentacji w sanatorium, na wycieczce albo w domu - masz prawo do rezygnacji bez podawania przyczyny jeśli przedsiębiorca nie respektuje Twoich praw możesz skorzystać z pozasądowego rozwiązywania sporu między konsumentem a przedsiębiorcą. Postępowanie jest bezpłatne i dobrowolne, co oznacza, że możesz rozwiązać spór polubownie, o ile sprzedawca wyrazi na to zgodę.
  6. Jeśli przedsiębiorca nie respektuje Twoich praw możesz skorzystać z pozasądowego rozwiązywania sporu między konsumentem a przedsiębiorcą. Postępowanie jest bezpłatne i dobrowolne, co oznacza, że możesz rozwiązać spór polubownie, o ile sprzedawca wyrazi na to zgodę.

   

Data wydarzenia: 
2019-03-05 11:00