„Wesoła Kolejka Dixielandowa” wyjedzie na drogi Gminy Dopiewo. Kursować będzie między Dopiewem a Palędziem. Wsiąść do niej będzie mógł każdy. Będzie konduktor i tekturowe bilety, takie  jak za dawnych lat – pamiątkowe, bo przejazdy będą bezpłatne. Podróżującym towarzyszyć będą maskotki gminne DOP i EWO, a przygrywać będzie na żywo formacja jazzu tradycyjnego - Dixie Company. Wszystko w ramach akcji „Kolej na kolej”.

Chętnych na przejażdżkę kolejką turystyczną zapraszamy 8 maja 2019 r. do Dopiewa i do Palędzia. Trasa przejazdu wieść będzie od węzła przesiadkowego przy stacji kolejowej Dopiewo do węzła przesiadkowego przy stacji kolejowej w Palędziu i z powrotem. Przejazd odbywać się będzie drogami Gminy Dopiewo i obejmować będzie wybudowany w ubiegłym roku pierwszy odcinek drogi wzdłuż torów między Dąbrówką a Palędziem. Początek wydarzenia: w Dopiewie o godz. 10.00., ostatni kurs – ok. godz. 17:00. Warto skorzystać z okazji – dojechać do Dopiewa lub Palędzia – samochodem, rowerem, Poznańską Koleją Metropolitalną lub autobusem. Zostawić samochód na parkingu, a rower pod wiatą węzła przesiadkowego i przesiąść się do „Wesołej Kolejki”.

W ten sposób Gmina Dopiewo podsumuje inwestycje, które zrealizowała w ubiegłym roku w okolicach stacji kolejowych w Dopiewie i w Palędziu – łącznie za blisko 20 mln zł. To węzły przesiadkowe i droga wzdłuż torów. Udogodnienia te mają zachęcać mieszkańców do korzystania z kolei szynowej jako alternatywnego wobec samochodów środka transportu - przyjaznego dla środowiska i konkurencyjnej pod względem czasochłonności alternatywy dla samochodu. W kwadrans z Dopiewa i 2 minuty krócej z Palędzia można  dojechać na dworzec główny w Poznaniu. Do stacji można z kolei dostać się busami, autobusami, samochodami i rowerami. Nie ma szybszego sposobu pokonania dystansu, jaki dzieli obydwie miejscowości z centrum Poznania niż Poznańska Kolej Metropolitalna, która od połowy zeszłego roku częściej kursuje w obie strony. Gmina Dopiewo była jednym z uczestników projektu PKM, mającego na celu wprowadzenie dodatkowych kursów przed rokiem. Partycypuje finansowo w tym rozwiązaniu.

Zmieniły się  okolice stacji kolejowych w  Gminie Dopiewo, zyskując na estetyce i funkcjonalności. Parking węzła w Dopiewie mieści 100 samochodów, wydzielono tu 8 miejsc dla niepełnosprawnych. Przebudowano też drogi. Wzdłuż ul. Laserowej powstał ciąg pieszo – rowerowy. Parking przy węźle w Palędziu pozwala zaparkować 127 samochodów. Znajdują się na nim 3 miejsca dla niepełnosprawnych i 2 dla autobusów. Powstał tu ponad 400-metrowy odcinek drogi - od skrzyżowania z ul. Poznańską  do  skrzyżowania z ul. Kolejową, z chodnikiem i ścieżką rowerową. Stanęły tu ekrany akustyczne z furtką, osłaniające sąsiednie osiedle. Teren obu węzłów jest monitorowany przez systemy kamer i doświetlony lampami ulicznymi. O dostępności miejsc na parkingach powstałych przy obu stacjach  informują tablice elektroniczne. Są wiaty rowerowe, info-kioski i ławki.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020.

Wydarzenie na FB - kliknij tutaj

Adam Mendrala

Fot. Michał Juskowiak, Beata Spychała

Graf. Michał Juskowiak

Kolej na kolej