Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe  i nowotworowe zmiany, które rozwijają się w nabłonku wielowarstwowym płaskim. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera, co roku około 2 000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Powiat Poznański od lat aktywnie wspiera profilaktykę nowotworową w Polsce. Zarząd Powiatu zdecydował o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego za powstawanie raka szyjki macicy.

Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych, podjęto decyzję o zaszczepieniu dziewczynek i chłopców z rocznika 2005, zameldowanych na terenie Powiatu Poznańskiego oraz dziewcząt urodzonych w 2004 roku, które nie skorzystały ze szczepień w ramach programu realizowanego w 2018 roku lub skorzystały z niepełnego cyklu szczepień.

Koszt tych szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu Powiatu Poznańskiego. Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona. O możliwości skorzystania ze szczepień decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Spotkanie informacyjno - edukacyjne na temat szczepionki przeciw HPV odbędzie się w:

Dopiewcu ul. Szkolna 11 (Budynek Gminnego Ośrodka Kultury) się 6 maja br. w godz. 18:30-19:15.

Więcej wiadomości na temat programu szczepień można znaleźć na stronie: edictum.pl lub pod numerem telefonu (61) 847 04 54 lub osobiście w siedzibie EDICTUM ul. Mickiewicza 31 I piętro pok. 120.

Do zaszczepienia Państwa dziecka niezbędna jest zgoda rodziców i wypełniony kwestionariusz wywiadu przesiewowego. Właściwe formularze znajdą Państwo w załącznikach.

Załączniki:

Microsoft Office document icon kwestionariusz_zgoda_hpv.doc

Microsoft Office document icon harmonogram_spotkan_hpv_2019.doc

PDF icon ulotka_hpv_2019.pdf

Plik terminy_szczepien_hpv.xlsx