Uprawiasz pola, sad, plantację? Pielęgnujesz ogród? Chroń pszczoły! Stosuj środki ochrony roślin bezpiecznie dla pszczół.

Dlaczego?
- bo są najważniejszymi zapylaczami w uprawach roślin rolniczych i sadowniczych,
- bo ich zapylanie wpływa na wzrost i jakość plonów drzew i krzewów owocowych. Zapylenie z pomocą pszczół drzew śliw, czereśni czy jabłoni powoduje zwiększenie plonu. Na plantacjach truskawek i malin dzięki pszczołom rośliny formują bardziej dorodne, lepiej wykształcone i o lepszym smaku.
- bo zapylanie przez pszczoły plantacji rzepaku powoduje wzrost plonu nawet do 30% i wpływa bardzo pozytywnie na uprawę, powodując skrócenie kwitnienia łanu, zwiększenie współczynnika zawiązywania nasion, wcześniejsze uformowanie i dojrzewanie łuszczyn, zwiększenie liczby i jakości zawiązywanych nasion w łuszczynie.

Przestrzegaj zasad stosowania środków ochrony roślin:

- dobierz preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji dla pszczół i jak najmniej szkodliwe dla owadów zapylających
- przestrzegaj informacji zawartych na etykiecie środka ochrony roślin, który zamierzasz użyć, a podczas przygotowywania cieczy roboczej nie dopuść do zanieczyszczenia środkiem ochrony okolicznych kałuż. Woda w kałużach w ciągu dnia nagrzewa się i dłużej pozostaje ciepła. Pszczoły chętniej ją piją niż zimną rosę. Pijąc zanieczyszczoną środkiem ochrony roślin wodę mogą ulec poważnemu zatruciu.
- przeprowadzaj zabiegi ochrony roślin na kwitnących roślinach uprawnych i chwastach w czasie, kiedy pszczoły nie pracują, czyli wieczorem od zmierzchu do świtu
- stosuj środki ochrony roślin w odległości większej niż 20 metrów od pasiek.

Pszczoły, które miały kontakt ze środkiem ochrony roślin w zdecydowanej większości giną poza ulem, dlatego informuj pszczelarzy o planowanych zabiegach środkami ochrony roślin.

Każda robotnica odwiedza w trakcie jednego lotu około 70 kwiatów, a jedna rodzina pszczela może zapylić 7-14 milionów kwiatów dziennie. Aby zapewnić dobre zapylenie kwiatów w sadach i na plantacjach owocowych na 1 hektarze należy ustawić 2–4 uli. Dla plantacji rzepaku optymalna obsada pszczela wynosi również do 4 uli/ 1 ha.

Rolniku, ogrodniku, szanuj swoich małych pracowników!
 

Michał Bartkowiak, Pszczelarz

fot. M. Bartkowiak