Mieszkańcy i goście gminy Dopiewo od lat podkreślają rodzinną atmosferę naszego największego festynu. Tysiące osób przyszły 22 czerwca na plac gminny, by wspólnie z samorządem celebrować doroczne święto - „Dni Gminy Dopiewo”. W tym roku do samego końca organizatorom towarzyszyły obawy związane udziałem gwiazd. Tydzień wcześniej na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Edyta Górniak zesłabła podczas próby i trafiła  do szpitala, nie wystąpił też w Opolu Michał Szpak z powodu zapalenia krtani. Jednak w Dopiewie „wszystko zagrało”. Uczestnicy wracali do domów w pełni usatysfakcjonowani.

Festyn

Zanim scenę przejęły najjaśniejsze z gwiazd, zaprezentowali się na niej lokalni artyści: tancerze Activus Taniec i Fitness, Chór „Bel Canto”, Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo, wraz z Grupą Mażoretek. Plac był areną animacji. Można było wziąć udział w bezpłatnych warsztatach: Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu, Labolatorium Młodego Chemika, zajęciach Akademii Rowerowej, Swing Craze, Panter Dopiewo i GKS Dopiewo, turnieju szachowym Korony Zakrzewo. Można było zobaczyć pokazy Klubu Karate Empi, przebadać się w „białym miasteczku”, wycisnąć sobie za pomocą roweru sok ze świeżych cytrusów, a także doświadczyć rzeczywistości wirtualnej w symulatorach lub – jeśli spełniało się kryterium wiekowe – poskakać na licznych dmuchańcach.

Michał Szpak

Po pełnym atrakcji festynie przyszedł czas na koncerty. Pierwszym było spotkanie z Michałem Szpakiem. To był energetyczny koncert. Artysta podzielił się z publicznością emocjami - skakał, wprawiał włosy w ruch obrotowy, oblewał się wodą, zrzucał „na raty” skórzany kombinezon, by w końcu zamienić go na płaszcz różowych cekinów. Oprócz własnych przebojów z obu płyt: „Byle być sobą” i „Dreamer”, wykonał covery - .m.in. „Are you gonna go my way” - Lenny’ego Kravitz’a i „Raz dwa” - Maanamu. Niektórym zabrakło „Jesteś bohaterem”, ale i tak Michał nim był. Publiczność dopełniła plac w Dopiewie. Przy barierkach pod sceną stanęli najzagorzalsi fani z różnych stron Polski. Świadczyły o tym nazwy miast na białych szarfach, umieszczonych obok kartek z sercami i napisem „Michał”, a także banery fanklubu artysty. Na koniec wokalista wprawił w lot maskotki Gminy Dopiewo, które otrzymał w koszu upominkowym - żurawia DOP i wilgę EWO.

Tribute to Amy

Gwiazdą drugiego koncertu była Amy Winehouse. Ducha zmarłej 8 lat temu charyzmatycznej wokalistki przywołał do Dopiewa 11-osobowy zespół „Tribute to Amy Winehouse”.  Młodzi i utalentowani muzycy projektu mający za sobą 5 lat występów na scenach Polski z programem poświęconym Amy. Przed dopiewską publicznością wykonali największe przeboje artystki,  która połączyła ich muzyczne fascynacje jazzem, soulem i R&B w całość. Nie tylko stworzyli pomost dźwięków między Michałem Szpakiem i Edytą Górniak, ale potwierdzili swój profesjonalizm dwukrotnie bisując. Podczas półtoragodzinnej uczty nie zabrakło evergreenów – takich, jak: „Rehab”, „Valerie”, „Stronger than me” czy „Love is a losing game” i wielu innych.

Edyta Górniak

Tak jak Edyta Górniak nie śpiewa w Polsce nikt inny.  Pod względem walorów głosowych porównywana bywa do Whitney Houston, Mariah Carey czy Celine Dion. Diva polskiej muzyki rozrywkowej nieczęsto występuje na plenerach. Swoim 4-oktawowym głosem uwiodła publiczność, która przyjechała, żeby jej posłuchać na żywo w Dopiewie. To był niepowtarzalny recital. Ku zaskoczeniu i radości wszystkich Edyta przedłużyła koncert o pół godziny. Wokalistka zaśpiewała swoje największe przeboje, których podczas 30 lat kariery artystycznej uzbierało się niemało. Były m.in.  „Kasztany”, „Dotyk”, „To nie ja byłam Ewą”, „Jestem kobietą”, „When you come back to me” i wiele innych. Piosenkarka miała doskonały kontakt ze słuchaczami. W trakcie koncertu wyszła do fanów i spacerując wzdłuż barierek, witała się z  ludźmi, rozmawiała, zachęcała do śpiewu, przytulała dzieci. Po koncercie chętnie rozdawała autografy  i pozowała do zdjęć.

Edyta Górniak pochwaliła ze sceny zapewniony jej przez gminę Dopiewo poziom bezpieczeństwa i organizację pobytu. Żartowała ze sceny, że się przeprowadzi do Dopiewa. Swojej sympatii dała wyraz na swoich profilach na Facebook’u i Instagramie. Za koncert podziękował jej bukietem białych róż wójt gminy Dopiewo – Adrian Napierała, który przed koncertem pozdrowił uczestników „Dni Gminy Dopiewo”. Wskazał na rozwojowy charakter gminy, w której co roku przybywa około tysiąca mieszkańców.

–  Nasza gmina jest szczególna ze względu na dynamiczny napływ nowych mieszkańców. Staramy się nie tylko inwestować w infrastrukturę, czy pozyskiwać środki zewnętrzne, ale i dbać o poziom oferty kulturalnej i sportowej oraz integrację społeczną. Dzięki aktywności mieszkańców w odpowiedzi na akcję „Bądź GIT z PIT!”, którą zachęcamy do wskazywania adresu w gminie Dopiewo jako miejsca zamieszkania, przybywa do naszego gminnego budżetu co roku kilka milionów złotych. Dlatego możemy nie tylko realizować więcej zadań inwestycyjnych, ale  i zapewnić mieszkańcom wydarzenia na wysokim poziomie, z udziałem gwiazd -  mówi Wójt Adrian Napierała.

Ostatnim punktem programu „Dni Gminy” była zabawa z DJ’em Maco eR, któremu towarzyszyły tancerki formacji „Salsation” i akrobatki pole dance. Dopiewo bawiło się do 2 nad ranem.

Adam Mendrala, fot Urząd Gminy Dopiewo

Organizatorem „Dni Gminy Dopiewo 2019” była Gmina Dopiewo, czyli połączone siły: Gminnej Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury, Zakładu Usług Komunalnych w Dopiewie, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Urzędu Gminy Dopiewo. Partnerami organizacyjnymi wydarzenia były Firmy: Marmite z Zakrzewa, Reka Rubber z Dopiewa, Mondi z Dopiewa, INEA z Wysogotowa, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Dąbrówka”, Spółdzielnia Produkcji Rolnej „Agrofirma” ze Skórzewa. Partonami medialnymi były: Czas Dopiewa, Nasz Głos Poznański, Puls Gminy Dopiewo i dopiewo.pl . 

Na naszym profilu na fb umieściliśmy mnóstwo zdjęć z tego wydarzenia - w podziale na 5 albumów:

Festyn - kliknij tutaj

Tak bawiliście się - kliknij tutaj

Michał Szpak - kilknij tutaj

Tribute to Amy Winehouse - kliknij tutaj

Edyta Górniak - kliknij tutaj

 

Filmowa relacja: TV Dykban dla Gminy Dopiewo:

Filmowa relacja Studia Ponadwszystko.pl: