Do połowy przyszłego roku decyzją ZTM Poznań pojawi się pierwszy biletomat na terenie gminy Dopiewo. Stanie on na przystanku Skórzewo / Kościół w stronę Poznania.

Obecnie w Poznaniu i powiecie poznańskim na przystankach ZTM Poznań funkcjonuje 90 biletomatów Mennicy Polskiej S.A. Do połowy przyszłego roku uruchomionych zostanie kolejnych 25 urządzeń, które będą zarządzane przez firmę Mera Operator. Dzięki temu zwiększy się dostępność biletów dla pasażerów.

- Zależy nam na tym, aby rozwijać sieć sprzedaży w taki sposób, aby pasażerowie mieli jak najwięcej możliwości zakupu biletu. Dlatego na bieżąco podejmujemy i będziemy podejmować w przyszłości, działania zmierzające do pozyskania kontrahentów, którzy mogliby sprzedawać bilety ZTM – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Obecnie bilety ZTM można kupować nie tylko przez Internet i w 11. Punktach Obsługi Klienta ZTM, ale również w niemal 300 Punktach Sprzedaży Biletów, poprzez 5 aplikacji mobilnych oraz w biletomatach: mobilnych w pojazdach oraz stacjonarnych.

Lokalizacje nowych 25 biletomatów to wypadkowa m.in. informacji pochodzących od rad osiedli i mieszkańców, liczby linii obsługujących dany obszar oraz korzystających z nich pasażerów, jak również kwestii związanych z infrastrukturą techniczną.

Nowe biletomaty stacjonarne zostaną zamontowane na ważnych węzłach komunikacyjnych, z których korzysta duża liczba pasażerów oraz na osiedlach, na których liczba miejsc sprzedaży biletów jest aktualnie niewystarczająca, jak np. na Strzeszynie, czy Kiekrzu. Dla mieszkańców gminy Dopiewo istotną informacją jest również plan zamontowania jednej z nowych maszyn na przystanku tramwajowym na pętli Ogrody.

Biletomaty we nowych 25 lokalizacjach będą montowane sukcesywnie, do połowy przyszłego roku. Urządzenia będą umożliwiać zakup biletów papierowych i doładowanie karty PEKA. Płatności będzie można dokonać gotówką, kartą płatniczą, a także telefonami komórkowymi za pomocą systemu BLIK.

JP