Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo wzięła udział w 24. Międzynarodowym Festiwalu „Vojewoda’s Zbraslav”, który odbył się w ostatni weekend września w czeskiej Pradze, z udziałem orkiestr, big bandów i zespołów dętych. Zaprezentowała repertuar rozrywkowy. Muzykom towarzyszyły Dopiewskie Mażoretki, które przedstawiły układy choreograficzne z pałeczkami, pomponami i flagami. 

Dopiewianie dali 4 koncerty, za każdym razem wzbudzając żywe reakcje publiczności. Zagrali przeboje, wśród których nie zabrakło takich utworów, jak: „Pretty woman”, „Żandarm z Saint Tropes”, „Sway”, „Most na rzece Kwai”, „Copacabana” czy „Europa Mars”. Wzięli też udział w odegraniu na głównym placu Zbraslava, przez połączone siły wszystkich muzyków biorących udział w festiwalu, najbardziej znanej na świecie polki „Skoda Lasky”, autorstwa Jaromira Vojewody, pochodzącego z tej praskiej dzielnicy.  Wielką festiwalową orkiestrą dyrygował syn słynnego kompozytora - Josef Vojewoda. Na głównym placu i w restauracji, która nie mogła nazywać się inaczej niż „Skoda Lasky”, występowały bez przerwy orkiestry i zespoły uczestniczące w muzycznym spotkaniu. Polskę, obok Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo, reprezentowała orkiestra młodzieżowa z Białego Stoku i big band z Bydgoszczy. Spacerując w pełnym umundurowaniu po Zbraslaviu i po praskiej starówce Orkiestra Dęta i Mażoretki z Dopiewa wzbudzali niemałe zainteresowanie, często pozując do wspólnych zdjęć z turystami z różnych stron świata.

- Nasza orkiestra łączy pokolenia i mieszkańców wszystkich miejscowości Gminy Dopiewo. W składzie koncertowym jest 13-latek, a najstarszy muzyk ma blisko 80 lat. Po 6 latach wspólnego muzykowania udało nam zgrać i dorobić się repertuaru liczącego kilkadziesiąt utworów. Wciąż przybywa chętnych do wstąpienia w szeregi. Niektórzy przychodzą do nas jedynie z ochotą do gry i rozpoczynają naukę gry na instrumentach. Miło jest obserwować ich postępy. Część z czasem zasila skład koncertowy i występuje przed publicznością – mówi Krzysztof Zaremba, kapelmistrz.

Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo zrzesza ok. 50 mieszkańców Gminy Dopiewo, których łączy muzyczna pasja i chęć nauki gry na instrumencie. Wielokrotnie uświetniała gminne uroczystości i obchody. Ma na koncie udział w kilku festiwalach międzynarodowych m.in. w Czechach, Niemczech i Polsce. Występuje podczas „Dni Gminy Dopiewo”, „Finałów WOŚP”, dożynek, zawodów sportowych i świąt branżowych w wielu miejscowościach Wielkopolski. Wielokrotnie występowała w Poznaniu, wspierając akcje charytatywne – m.in. w Ogrodzie Botanicznym – grając dla Hospicjum Palium, oprawiała muzycznie „Jarmark Bożonarodzeniowy”, „Jarmark Wielkanocny” czy „Święto Chleba”. Występowała podczas gali, rozgrzewając publiczność przed koncertami AudioFeels i Katarzyny Cerekwickiej.

Towarzysząca orkiestrze grupa Dopiewskich Mażoretek działa przy Szkole Podstawowej w Dopiewie. Wywodzi się z zespołu chearleaderek. Jej opiekunem jest Joanna Czaplicka, a choreografem – Gabriela Drewniak. Dziewczęta wzbogaciły swoimi tańcami wiele wydarzeń gminnych – sportowych i okolicznościowych, często towarzysząc orkiestrze.

- Dziewczęta występują z Orkiestrą Dętą Gminy Dopiewo, ale mają w dorobku także  niezależne programy, które prezentują bez udziału orkiestry, na przykład podczas zawodów szkolnych lub rozgrywek ligowych. W tym roku gościły m.in. na meczach poznańskiej drużyny futbolu amerykańskiego „Armia Poznań”, z którą współpracę nawiązaliśmy kilka miesięcy temu – opowiada Joanna Czaplicka, opiekunka grupy. – Takie wyjazdy jak ten na festiwal do Pragi pozwalają zdobyć doświadczenie, podpatrzeć „jak to robią inni”. Integrują, ale dają także motywację do pracy. Zawsze dziewczętom po powrocie z takich wojaży towarzyszy zapał do pracy. Tak było po festiwalach w Lesznie i w Czeskiej Kamenicy przed rokiem. Jestem przekonana, że tym razem będzie podobnie.

Tekst i fot. Adam Mendrala

Do polubienia:

  • Profil na fb Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo - tutaj
  • Profil na fb Mażoretek Dopiewo - tutaj