Święto Niepodległości


8 listopada

Zespół Szkolno - przedszkolny im. Jana Brzechwy w Dopiewie.

W piatek o godzinie 17.30 odbędzie się kolejna edycja festiwalu „Serce w plecaku”.  Wydarzenie będzie miało miejsce w sali gimnastycznej w budynku szkoły przy ulicy Łąkowej 2a w Dopiewie. Podczas festiwalu odbywać się będą warsztaty instrumentalne i wokalne prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, trenerów, i nauczycieli muzycznych.

Więcej informacji - tutaj


8 listopada

Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Dąbrowie.

Cykl lekcji tematycznych w klasach I-III i na godzinach wychowawczych w klasach IV-VIII

Udział w akcji „Szkoła do Hymnu” połączona z apelem w godzinach:

  • 10.30, klasy I-III,
  • 11.11, śpiewanie hymnu,
  • 11.30, klasy IV-VIII.

Występ uczniów, apel dla Seniorów z Dąbrowy 14.11.2019.


8 listopada

Przedszkole Publiczne Iskierki w Skórzewie

  • Uroczystości z okazji Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10.00
  • Śpiewanie hymnu dla Niepodległej - o godzinie 11.11

8 listopada

Przedszkole Publiczne Mądra Sowa w Konarzewie

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W Przedszkolu Publicznym Mądra Sowa w Konarzewie od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dlatego też 8 listopada odbędzie się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości i rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Przedszkolaki z grupy Odkrywcy od paru tygodni przygotowują się do tego ważnego wydarzenia pod opieką pań Mileny Marciniak i Moniki Rajewicz. Podczas występu dzieci będą recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Tego dnia wszystkie dzieci będą ubrane na galowo aby podkreślić ważność tej uroczystości.


11 listopada

Msza polowa

W poniedziałek o godzinie 11.00 odbędzie się polowa msza św. za Ojczyznę. Do udziału we mszy świętej przy „Kwaterze siedmiu grobów” w lasach palędzko - zakrzewskich zaprasza ks. dr. Wojciech Przeczewski proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie.

Każdego roku Mieszkańcy Gminy Dopiewo biorą udział w nabożeństwie polowym w intencji Polaków pomordowanych przez Niemców w okresie II wojny światowej, która odbywa się w lasach palędzko – zakrzewskich.

„Kwatera siedmiu grobów” jest jednym z 4 miejsc pamięci w lasach, gdzie podczas II wojny światowej okupanci niemieccy dokonali tysięcy egzekucji. Z relacji świadków tamtych czasów wynika, że pierwsze rozstrzelania miały miejsce 31 października, a następne 8 listopada 1939 r. Kolejne odbywały się systematycznie aż do 1940 r. - dwa, czasem trzy razy w tygodniu. Później do 1943 r. z mniejszą częstotliwością.

Parafia w Zakrzewie zaprasza, do uczestnictwa w uroczystości, do zapalenia zniczy, złożenia kwiatów w miejscach pamięci oraz wywieszenia tego dnia flag biało - czerwonych.


16 listopada

Rajd pieszo - rowerowo

Koło PTTK „Pędziwiatry” z Dopiewa, zaprasza na VIII Wielkopolski Rajd „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”. Odpłatność: 15 zł od osoby na trasę I oraz 10 zł na trasy II i III. Wpłat można dokonać u kierowników tras lub na mecie rajdu.

Więcej informacji - tutaj


17 listopada

Koncert chóralny

Stowarzyszenie Chór Bel Canto Gminy Dopiewo, zaprasza na koncert „Bogu i Ojczyźnie śpiewajmy”, który odbędzie się o godzinie 18.00 w kościele pw. św. Marcina i św. Wincentego w Skórzewie. Wstęp wolny.

Wystąpią:

  • Chór parafialny Canticum Oratio z Lusówka
  • Chór parafialny Jutrzenka
  • Chór Bel Canto Gminy Dopiewo
  • partie solowe na organach Hubert Trojanek
  • prowadzący Piotr Należyty

21 listopada

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Fryderyka Chopina w Skórzewie

Przedstawienie z okazji Narodowego Święta Niepodległości pt. „Co to jest patriotyzm?” odbędzie się o godzinie 18.00 w sali gimnastycznej. Przed południem wystawimy to samo przedstawienie w czasie zajęć lekcyjnych dla uczniów klas I–III, następnie dla uczniów klas IV-VI, a o godzinie 18.00 dla gości i rodziców. Z kolei dnia 8 listopada 2019 roku o godzinie 11:00 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkają się na boisku szkolnym, aby uroczyście odśpiewać Hymn Polski.

Więcej informacji - tutaj


Święto Narodowe

11 listopada

Tego dnia obchodzimy narodowe święto odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce.

Święto Niepodległości, ma na celu upamiętniać odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku - po 123 latach zaborów. Zostało ono ustanowione w 1937 roku, zniesione po 8 latach i przywrócone z powrotem w roku 1989.

Polska odzyskiwała niepodległość stopniowo. Jednak data 11 listopada ma upamiętniać zawarcie rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, który ostatecznie ogłosił i przypieczętował klęskę Niemiec podczas I wojny światowej. Dodatkowo dzień wcześniej do Polski przybył Józef Piłsudski. To właśnie wtedy Polacy uświadomili sobie, że naprawdę odzyskali niepodległość.

Obchody Święta Niepodległości odbywają się w wielu miastach, na placach przy pomnikach i grobach powstańców. Uczestniczą w nich władze państwowe, samorządowe, duchowni, osoby świeckie, młodzież szkolna. W tym dniu organizowane są biegi niepodległościowe, koncerty, oraz różnego rodzaju wykłady, parady czy marsze.

Wielkopolska 11 listopada ściśle związana jest z wypiekiem rogali „świętomarcińskich”. Tradycja ta wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt ciasta interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego.

Najbardziej popularna legenda, powołuje się na wydarzenia z listopada 1891r. Przed dniem św. Marcina, proboszcz parafii św. Marcina ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer, namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku rogala w kształcie podkowy w 1901r. przejęło Stowarzyszenie Cukierników. Po I wojnie światowej do tradycji obdarowywania ubogich powrócił Franciszek Rączyński, zaś przed zapomnieniem tuż po II wojnie światowej uratował rogala Zygmunt Wasiński.


Szlak pieszo - rowerowy

Szlak pamięci prowadzący do zbiorowych mogił w lasach okolic Dąbrówki, Zakrzewa i Palędzia. Zobacz więcej - tutaj


BS Foto. BS

 

 

 

 

 

Data wydarzenia: 
2019-11-11 11:00