Władze samorządowe Gminy Dopiewo zapraszają do wspólnego podsumowania projektu „Gród w Dąbrówce - wart poznania”.

Miejsce: Dąbrówka, ul. Malinowa 41 - teren przy szkolnej rotundzie i hol szkoły podstawowej.

Termin: 29 listopada 2019 r.

Wydarzenie rozpocznie symboliczne odsłonięcie makiety plenerowej grodu o godz. 11:00 (przed makietą, okolice rotundy szkolnej), który - jak dowiodły badania archeologiczne - istniał w tej miejscowości od połowy IX do połowy X w.

Wydarzenie będzie kontynuowane na holu szkoły.

W programie:

  • Spotkania autorskie - będzie można porozmawiać z autorami przedsięwzięć .Swój udział potwierdzili autorzy książki „Gród w Dąbrówce”, wydanej przez Gminę Dopiewo - archeolodzy prowadzący badania w Dąbrówce Ewa i Paweł Pawlakowie oraz Piotr Makała - artysta rzeźbiarz, autor rzeźby grodu na makiecie. Zaproszony został również Tomasz Mełnicki - autor wizualizacji filmowej 3D (który przełożył ustalenia archeologów w obraz, pracując nad projektem wizualnym w konsultacji z nimi).
  • Projekcja filmowa wizualizacjai3D „Gród plemienny w Dąbrówce”, która w tym roku. powstała na zlecenie Gminy Dopiewo.
  • Zabawy i konkursy z nagrodami - obecna będzie grupa rekonstrukcyjna, (opowie o życiu mieszkańców grodu, pokaże rekwizyty „z tamtych czasów”). Dzieci będą mogły wygrać upominki gminne, a dorośli książkę „Gród w Dąbrówce” (będzie dostępna również w wersji elektronicznej na stronie dopiewo.pl)..
  • Wystawa na temat grodu w Dąbrówce.
  • Warsztaty ceramiczne. Podczas wydarzenia dzieci dowiedzą się jak na kołach garncarskich wytwarzano ceramikę


Podczas wydarzenia zapowiedziana zostanie gra karciana „Gród w Dąbrówce”, która zostanie wydrukowana w grudniowym „Czasie Dopiewa” (10 tys. egz.; więc każdy mieszkaniec Gminy Dopiewo i nie tylko będzie miał szansę w nią zagrać w długie jesienne i zimowe wieczory).

Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma pamiątkowy magnes na lodówkę z grodem w Dąbrówce i ulotkę informacyjną.

Książkę „Gród w Dąbrówce” Patronatami Honorowymi objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak, Starosta Poznański - Jan Grabkowski, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - Prof. dr hab. Marzena Szmyt, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Jolanta Goszczyńska i Wójt Gminy Dopiewo - Adrian Napierała.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie „Gród w Dąbrówce wart poznania”

Uwaga: Dodatkowe spotkanie z autorami książki „Gród w Dąbrówce” - w godzinach popołudniowych lub wieczornych - zostanie zorganizowane w styczniu lub lutym, 2020 r., o czym poinformujemy na stronie dopiewo.pl i na naszym profilu na fb.

Na realizację projektu „Gród w Dąbrówce wart poznania” Gmina Dopiewo pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej: PROW na lata 2014 - 2020.

Projekt „Gród w Dąbrówce wart poznania realizuje Urząd Gminy Dopiewo.

 

Makieta stanęła w Dąbrówce 22 listopada 2019 r. Makieta grodu w Dąbrówce z IX - X wieku

 

Data wydarzenia: 
2019-11-29 11:00