101 lat temu, zaraz po Świętach Bożego Narodzenia, wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, które zadecydowało o zachodniej granicy odradzającego się Państwa Polskiego. Zapraszamy mieszkańców Gminy Dopiewo 27 grudnia 2019 r., by wspólnie z przedstawicielami samorządu oddali hołd Bohaterom lat 1918 – 1919.

Obchody rozpocznie o godz. 11.00 uroczysta Msza św. w kościele w Dopiewie, z oprawą muzyczną Chóru „Bel Canto” i Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo oraz z asystą pocztów sztandarowych.

Po mszy uczestnicy przemaszerują pod tablicę pamiątkową z nazwiskami Powstańców Wielkopolskich z terenu Gminy Dopiewo, znajdującą się na budynku Urzędu Gminy Dopiewo, gdzie złożą wiązanki i zapalą znicze. Tutaj będzie można wspólnie z Chórem „Bel Canto” zaśpiewać pieśń powstańczą - „Marsyliankę Wielkopolską” i wysłuchać kilku utworów w wykonaniu dopiewskiej Orkiestry Dętej.

Obecność zapowiedzieli również harcerze oraz Koło Historyczne Szkoły Podstawowej w Dopiewie.

Podziękujmy wspólnie tym, którzy z bronią w ręku walczyli o kształt Rzeczypospolitej, powracającej na mapę Europy po ponad 123 latach - Powstańcom Wielkopolskim, mieszkańcom naszych miejscowości. Odzyskanie przez Polskę niepodległości obchodzimy symbolicznie 11 listopada, choć dla nas - Wielkopolan, to późniejsze, zwycięskie Powstanie Wielkopolskie przyniosło niepodległość. Niżej można pobrać kartkę, za pośrednictwem której można podziękować Powstańcom Wielkopolskim - wyrazić uznanie, podzielić się refleksją. Zachęcamy do napisania kartki i przekazania nam przy Urzędzie Gminy Dopiewo w dniu obchodów (wzór w załączeniu; już przed rokiem z okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego mieszkańcy wypisywali kartki). Najciekawsze tegoroczne kartki opublikujemy i nagrodzimy.

Przedstawiciele władz samorządowych 27 grudnia złożą również kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem ppłk. Andrzeja Kopy w Trzcielinie oraz pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Więckowicach. Andrzej Kopa był twórcą oddziału Powiatu Zachodnio – Poznańskiego w Dopiewie i stał na czele wojsk, które zdobyły Lotnisko na Ławicy - obiekt o znaczeniu strategicznym. Z kolei właściciele majątku w Więckowicach – Brezowie już w listopadzie 1918 r., czyli ponad miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego, wystawili posterunek rozbrajający żołnierzy niemieckich.

AM

Tak świętowaliśmy rok temu „okrągły jubileusz” wybuchu Powstania Wielkopolskiego:

Poćwicz śpiewanie „Wielkopolskiej Marsylianki” - pieśni Powstania Wielkopolskiego, by wesprzeć Chór Gminy Dopiewo „Bel Canto” (warto również przypomnieć sobie inne niepodległościowe pieśni: „Legiony…”, itd.

Kartka na podziękowanie - tutaj:

 

Data wydarzenia: 
2019-12-27 11:00