Co roku Towarzystwo Przyjaciół o. Mariana Żelazka w Palędziu nadaje uroczystościom związanym ze znanym misjonarzem, pochodzącym z tej miejscowowści,  wyjątkowy charakter. W tym roku plany zmienił koronawirus. 

Tegoroczne uroczystości związane z osobą i działalnością o. Mariana Żelazka planowane były w styczniu i lutym tego roku. Ich przebieg i charakter miały posiadać wyjątkową rangę ze względu na 14. rocznicę śmierci oraz 75. rocznicę wyzwolenia z obozu w Dachau, gdzie przez 5 lat więziony był o. Marian Żelazek SVD, znany kapłan, miasjonarz i orędownik pokojowej współpracy.

Ze względu na ogranicznenia związane z epidemią, obchody były bardzo skromne, ale bogate w modlitwę i łączność duchową wielu zainteresowanych osób, nie tylko w Polsce, ale również w Indiach. 26. kwietnia br. w kaplicy w Dąbrówce o godz. 10:00, sprawowana była Msza Św. w intencji beatyfikacji o. Żelazka z prośbą o nowe powołania misyjne. Eucharystię ubogacił śpiew scholi oraz duchowa łączność wielu osób, które brały udział w Mszy Św. transmitowanej przez Internet (nagranie jest dostępne na portalu YouTube). Wiemy, że w modlitwie łączyli się z nami również ojcowie werbiści w Polsce oraz w Indiach razem z prowincjałem wersbistów o. Luvisem Ronaldem Pereira SVD oraz arcybiskupem John’em Barwa ordynariuszem Cuttack-Bhubaneswar.

Przypadająca w tym roku 75. rocznica wyzwolenia z obozu w Dachau, przypomina nam trudne lata cierpień i katorgi w obozie koncetracyjnym, które zahartowały i ukształtowały bardzo dojrzałe powołanie misyjne o. Mariana. Pracując w Indiach przez ponad 56 lat, pomagał chorym, ubogim i trędowatym, nie zrażając się żadnymi trudnościami i problemami. Wytrwałość i oddanie pracy misyjnej na rzecz ubogich, zyskały mu szacunek, autorytet i uznanie w oczach całego świata. Dzisiaj o. Marian jest kandydatem na ołtarze, a rozpoczęty proces beatyfikacyjny wspierany jest modlitwą na całym świecie. Towarzystwo Przyjaciół o. Mariana Żelazka w Palędziu jak co roku, choć w mniejszym gronie, oddało również hołd i szacunek o. Marianowi składając kwiaty pod obeliskiem w Palędziu, a w modlitwie prosząc o łaskę rychłej beatyfikacji.

Podajemy również informację, że Msze Św. w intencji beatyfikacji sługi bożego o. M. Żelazka odbywają się w każdą ostatnią Niedzielę miesiąca w kaplicy w Dąbrówce o godz. 10:00 (z wyjątkiem czerwca godz. 8:30, sierpnia 8:30, września 12:45). Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do udziału.

Z misyjnym pozdrowieniem
Towarzystwo Przyjaciół o. Mariana Żelazka w Palędziu