Od 1 czerwca 2020 r. Wielkopolskie Centrum Onkologii wznowiło badania profilaktyczne przeprowadzane w ramach projektu pn. „Realizacja Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w województwach lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim”, które zostały zawieszone na czas największego zagrożenia epidemiologicznego wywołanego przez pandemię COVID-19. Na badania zapraszamy mieszkańców gminy Dopiewo kwalifikujących się do projektu.

Czym są nowotwory głowy i szyi?

Nowotwory głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy oraz szyi z wyjątkiem mózgu.  Są to nowotwory, które ze względu na swoje umiejscowienie, rozwijają się skrycie i wywołują objawy niecharakterystyczne, które również towarzyszą banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych (ból gardła, ból podczas połykania, chrypka). Rozwój większości nowotworów głowy i szyi zachodzi w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku w tym w jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej i zatokach. Mogą one powstawać również w śliniankach, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej , kościach i skórze.

Dla kogo badania?

W ramach Programu profilaktyki wtórnej realizowanego w sieci lokalnych centrów profilaktyki, w których będą wykonywane badania przesiewowe dla osób z grupy wiekowej 40-65 lat, znajdujących się w grupie ryzyka (tj. są wieloletnimi palaczami, nadużywają alkoholu, mają w wywiadzie ryzykowne zachowania seksualne), u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów nie związanych z infekcją górnych dróg oddechowych takich jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz/lub problemy z połykaniem).

Zalety uczestnictwa w Programie.

Zaletą badań realizowanych w ramach Programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę oraz brak konieczności posiadania skierowania.

Pacjenci, u których zostanie wykryta zmiana o charakterze złośliwym kierowani będą na leczenie do najbliższej jednostki multidyscyplinarnego leczenia nowotworów głowy i szyi.

Objęcie Programem osób z grupy ryzyka nowotworów głowy i szyi oraz wdrożenie leczenia oszczędzającego, które zapewni wysoki odsetek przeżyć 3 i 5-letnich oraz pozwoli chorym wrócić do pracy.

 

PDF icon plakat

PDF icon ulotka zrozumiec nowotwory

PDF icon ulotka HPV

Szczegółowe informacje - www.oppngis.pl

Zobacz video

Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie

ul. Garbary 15, 61- 866 Poznań

Biuro Projektu

61 88 50 729

ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań