3500 uczniów rozpoczęło rok szkolny 2020 / 2021 w 9 szkołach podstawowych na terenie Gminy Dopiewo. Pandemia wymusiła szczególne rygory bezpieczeństwa. W większości placówek inauguracja odbywała się w większej liczbie odsłon niż to miało miejsce w poprzednich latach.

- Całe szczęście, że się zaczęło. Dziecku bardzo brakowało szkoły w ciągu tych kilku miesięcy. Nie mam pojęcia jak szkoła jest przystosowana do sytuacji, jaką mamy, to się okaże w praniu. Mam nadzieję, że będzie dobrze. Trzymam kciuki – powiedziała Anna Hauza - Klemens, wracająca z córką Jagodą z jednej z uroczystości, jakie 1 września odbyły się w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce.  - Cieszę się, że znów będę chodzić do szkoły. Bardzo mi tego brakowało. Najbardziej koleżanek i kolegów – potwierdza Jagoda.

Wszyscy przed wejściem do szkół dezynfekowali obowiązkowo dłonie i nakładali maseczki. Liczba dorosłych, którzy mogli uczestniczyć w  inauguracji była ograniczona. W pasowaniu pierwszoklasistów mógł wziąć udział jtylko eden rodzic. Podczas przemówień dyrektorzy szkół  życzyli uczniom nie tylko satysfakcji z nauki, ale i zdrowi - by szkoła była dla nich, nauczycieli i pracowników wspierających miejscem bezpiecznym. 

- Po długiej przerwie wszystkim nam zależy na uruchomieniu szkoły w takim modelu, w jakim funkcjonowała. Kontakty społeczne są bardzo ważne. Sytuacja jest na tyle poważna, że musimy dbać o środki bezpieczeństwa. Stąd też w naszym szkolnym „Regulaminie”, dostępnym na stronie szkoły, znalazły się zasady, które wszyscy będziemy respektować. Dziś zaobserwowałam, że będziemy musieli  reagować na bieżąco, bo dzieciom trudno jest zachować dystans. Uczniom zalecamy, aby w przestrzeni wspólnej nosili maseczki. Będą wydzielone strefy, żeby uczniowie się nie mieszali. Jesteśmy wyposażeni w odpowiednie  środki i narzędzia. Zakupimy sprzęt, który – w przypadku kwarantanny – umożliwi uczniowi pozostającemu w domu na uczestnictwo w lekcjach. Jesteśmy przygotowani na różne zdarzenia. Jak każda szkoła mamy w szkole izolatorium. Gdyby zdarzył się przypadek koronawirusa, mam obowiązek skontaktować się z Sanepidem, który określi, co mam zrobić i w jakim zakresie ograniczyć funkcjonowanie szkoły. Zbliża się jesień i mogą pojawić się choroby sezonowe, z którymi w tej sytuacji jest dodatkowy problem. Warunki nauczania będą nadzwyczajne, ale jestem dobrej myśli – powiedziała nam Katarzyna Kruger – Szczot, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. I. J. Paderewskiego w Skórzewie.

Nauczanie ma być prowadzone z zachowaniem zalecanych przez MEN środków ostrożności, ograniczającym rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- W końcu sierpnia braliśmy udział w konferencji online z Kuratorem Wielkopolskim i Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, podczas której przedstawiono nam odgórne zalecenia. W spotkaniu tym uczestniczyli dyrektorzy i przedstawiciele organów prowadzących – samorządów. Dostaliśmy pakiety środków z MEN i Urzędu Wojewódzkiego, ale na długo te zasoby nie wystarczą i jeśli dostawy nie będą kontynuowane, to główny ciężar zabezpieczenia szkół i przedszkoli spoczywać będzie na samorządach i szkołach.  Mieliśmy w sierpniu 3 spotkania z dyrektorami, dotyczące przygotowania szkół do rozpoczęcia roku szkolnego. Każda szkoła się różni, więc regulaminy i procedury opracowywały szkoły, dostosowując je do swoich potrzeb. Inaczej wygląda zabezpieczenie największych szkół, takich jak skórzewska jedynka czy szkoła przy ul. Malinowej w Dąbrówce, a inaczej na przykład  przestronnej i posiadającej mniejszą liczbę uczniów szkoły w Więckowicach. Szkoły i przedszkola kupiły za pieniądze gminne - ozonatory, fogery i lampy uv do dezynfekcji – powiedział Tomasz Kąkolewski, kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia w Urzędzie Gminy Dopiewo.

Pierwszoklasiści nie znali z własnych doświadczeń innej szkoły niż ta, do której przyszli w „czasach epidemii”. Koronawirus nie robił na nich takiego wrażenia, jak książki, które czekały na nich na ławkach (obok maseczek). 

-  Napisałam na tablicy Wasze imiona obok napisu „Witaj Szkoło!”. Chciałam powiesić kolorową ścienną gazetkę, ale ze względów bezpieczeństwa tego nie zrobiłam,. Dlaczego? -bo musimy unikać wszystkiego, co może przenosić koronawirusa. Mam nadzieję, że będzie Wam się dobrze w tej klasie razem przebywało i chętnie będziecie się tutaj uczyć – powiedziała do uczniów klasy 1d ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. F. Chopina w Skórzewie, podczas ich pierwszej wizyty w sali lekcyjnej- Barbara Gałązewska, wychowawczyni.

AM, fot. M. Juskowiak, A. Mendrala

Dane kontaktowe publicznych placówek oświatowych w Gminie Dopiewo: szkoły i przedszkola - kliknij tutaj