Strażnicy Gminni z Dopiewa przekazują pierwszoklasistom naszej gminy kamizelki odblaskowe. Już po raz dziewiętnasty Powiat Poznański zorganizował „kamizelkową” akcję w ramach programu „Bezpieczny Powiat”. W sumie na terenie naszej gminy zostanie rozdanych 600 kamizelek.

Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa dzieci na drodze w pogarszających się jesienią i zimą warunkach widoczności. Kamizelki mają intensywny, jaskrawożółty i przez to łatwo zauważalny kolor , co poprawia widoczność pieszego – staje się bardziej widoczny z dużego dystansu. W warunkach zmierzchu i mroku osoba ubrana w kamizelkę jest pięciokrotnie lepiej widoczna aniżeli osoba bez kamizelki - już z odległości 130-150 m. Daje to znacznie więcej czasu kierowcy na spostrzeżenie pieszego i wykonanie manewru, który niejednokrotnie może uchronić od potrącenia i odniesienia obrażeń zagrażających zdrowiu i życiu.

Koordynacją akcji na terenie Gminy Dopiewo zajmuje się Referat Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Urzędu Gminy Dopiewo, we współpracy ze Strażą Gminną.

 

Adam Półtoraczyk

Komendant Straży Gminnej w Dopiewie