Przejdź do treści
Główny Urząd Statystyczny - zaproszenie do wzięciu udziału w badaniach

Urząd Statystyczny w Poznaniu przypomina, że na terenie Gminy Dopiewo realizowane są badania: Kondycja gospodarstw domowych (KGD), Badanie aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) oraz Badanie Budżetu czasu ludności (BCL). Badania są prowadzone przez cały rok.

Kondycja gospodarstw domowych (KGD)

Badanie kondycji gospodarstw domowych dostarcza informacji o postawach (zachowaniach) respondentów jako konsumentów. Przedmiotem badania są subiektywne opinie osób na temat zmian ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju i sytuacji finansowej gospodarstw domowych, zdolności osób do oszczędzania oraz zamierzeń odnośnie zakupu dóbr trwałego użytku. Informacje uzyskane z badania wykorzystywane są do oceny bieżącej sytuacji na rynku i oczekiwań konsumenckich, analizowania trendów oraz formułowania krótkookresowych prognoz gospodarczych.

Każda osoba uczestnicząc w badaniu wyraża swoją opinię dotyczącą istotnych, bieżących zagadnień. Opinie respondentów służą do oceny sytuacji na rynku i nastrojów społecznych oraz do tworzenia krótkookresowych prognoz gospodarczych. Na podstawie tego badania oblicza się wskaźnik ufności konsumentów i jest on jednym z wskaźników opisujących koniunkturę gospodarczą.

KGD przeprowadzane jest w dwóch formach:
- wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego,
- wywiad bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego.

Zadawane pytania dotyczą:
- składu osobowego gospodarstwa domowego,
- ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju,
- sytuacji finansowej gospodarstwa domowego,
- zdolności ludności do oszczędzania,
- zamierzeń odnośnie zakupów dóbr trwałego użytku.

Więcej informacji: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/29 


Badanie aktywności ekonomicznej ludności (BAEL)

Jedno z podstawowych badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w obszarze rynku pracy. Badanie to umożliwia bieżącą ocenę stopnia wykorzystania zasobów pracy, a zarazem pozwala na szerszą charakterystykę poszczególnych grup ludności wyróżnionych ze względu na ich status na rynku pracy (pracujący, bezrobotni) lub pozostających poza rynkiem pracy (bierni zawodowo). Ponadto w 2023 r. w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności będą zbierane dodatkowe informacje z zakresu tematu dotyczącego przejścia z pracy na emeryturę oraz pracy nierejestrowanej. Po raz pierwszy Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzono w Polsce w maju 1992 r. BAEL jest polską edycją europejskiego badania siły roboczej (ang. Labour Force Survey/LFS). Wyniki BAEL wykorzystywane są przez najważniejsze krajowe i międzynarodowe instytucje m.in. Ministerstwa i Urzędy Centralne, NBP, EBC, ILO, ONZ, UNESCO, OECD, Bank Światowy, MFW, uczelnie i placówki naukowe, media.

BAEL przeprowadzane jest w dwóch formach:
- wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego,
- wywiad bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego.

Zadawane pytania dotyczą:
W badaniu zbierane są informacje o podstawowej charakterystyce dot. składu gospodarstw domowych. W odniesieniu do wszystkich osób objętych badaniem: 
- rozmiar i struktura populacji osób pracujących, bezrobotnych i biernych zawodowo z uwzględnieniem podziału na cechy demograficzne i społeczno-ekonomiczne (np. płeć, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania),
- źródła utrzymania,
- samoocena stanu zdrowia oraz posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności,
- fakt rejestracji w urzędzie pracy oraz uczestnictwa w edukacji formalnej i pozaformalnej.

Dodatkowo w przypadku osób: 
- pracujących: cechy dot. osób m.in. wykonywany zawód, czas pracy, rodzaj umowy o pracę oraz charakterystyka dot. zakładu pracy m.in. rodzaj prowadzonej działalności, liczba pracujących,
- bezrobotnych: czas aktywnego poszukiwania pracy oraz charakterystyka poprzednio wykonywanej pracy (dla osób uprzednio pracujących),
- biernych zawodowo: przyczyny bierności zawodowej.

Więcej informacji: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/27 


Badanie budżetu czasu ludności (BCL)

Badanie Budżetu czasu ludności dostarcza informacji o strukturze dobowego budżetu czasu społeczeństwa, jak również jego zróżnicowaniu w zależności od cech demograficzno-społecznych, ekonomicznych i terytorialnych respondentów. Wyniki badania służą do wyceny wartości czasu pracy w gospodarstwie domowym, są pomocne w szacunkach dla rachunków narodowych i do sporządzania ogólnonarodowego bilansu czasu pracy, znajdują praktyczne zastosowanie np. w orzecznictwie sądowym podczas zasądzania alimentów na rzecz osób trudniących się pracą domową. Pozwalają na przeprowadzenie porównań międzynarodowych, jak również na dokonywanie pogłębionych analiz w wielu obszarach tematycznych, takich jak zmiany struktury dobowego budżetu czasu według etapów życia, wycena wartości czasu nieodpłatnej pracy własnej w gospodarstwie domowym (zajęć i prac domowych) oraz równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. W związku z tym, że badanie prowadzone jest co 10 lat możliwa jest obserwacja zmian w stylu życia społeczeństwa, związanych z zachodzącymi przemianami społeczno-gospodarczymi (np. wykorzystania nowoczesnych technologii - komputera lub smartfona - w codziennym życiu). Jest to źródło podstawowych mierników poziomu i jakości życia ludności, informacji pomocnych przy podejmowaniu działań w zakresie polityki społecznej i rynku pracy.

BAEL przeprowadzane jest w dwóch formach:
- wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego,
- wywiad bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego.

Zadawane pytania dotyczą:
- czynności wykonywane przez członków gospodarstw domowych,
- subiektywna ocena wykorzystania czasu,
- nieodpłatna pomoc otrzymywana od innych gospodarstw domowych,
- wolontariat oraz nieodpłatna pomoc świadczona innym gospodarstwom domowym,
- opieka nad dziećmi,
- charakterystyka gospodarstw domowych i członków gospodarstw domowych,
- praca główna i dodatkowa członków gospodarstw domowych,
- dochody gospodarstw domowych,
- samoocena sytuacji zdrowotnej członków gospodarstw domowych.

Więcej informacji: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/40 

Urząd Statystyczny w Poznaniu
opr. Rafał Król
fot. https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/

Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Rafał Król


Rafał Król