Przejdź do treści
Straż Gminna

29 sierpnia przypada w Polsce Dzień Strażnika Gminnego i Miejskiego. Najlepsze życzenia składamy naszym strażnikom: Adamowi, Tomaszowi, Radosławowi i Pawłowi, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo i porządek publiczny w Gminie Dopiewo, służąc wspólnocie samorządowej.
Satysfakcji z pracy, bezpiecznej służby i jak najmniej powodów do interwencji - wykroczeń, zagrożeń i naruszeń przepisów prawa oraz dobrych relacji z mieszkańcami. 

Dopiewska Straż Gminna istnieje od 14 lat. Została powołana do życia uchwałą Rady Gminy Dopiewo w 2009 r. Podlega Wójtowi. Zespół liczy obecnie 3 strażników i komendanta (jest w trakcie uzupełnienia składu). Rocznie nasi strażnicy gminni wykonują ponad  3 tys. kontroli i interwencji. Współpracują z policjantami, strażakami, ratownikami medycznymi i innymi służbami.

Tarcza Straży Gminnej

Święto Straży Gminnej i Miejskiej obchodzimy w Polsce od 26 lat. W zawodzie strażnika gminnego lub miejskiego (w zależności od rodzaju jednostki samorządu terytorialnego) zatrudnionych jest w Polsce ponad 10 tys. osób. Straże gminne (miejskie) funkcjonują w ok. 20 procentach gmin i miast (jest ich więc ok. 500). 

Co robią strażnicy gminni? 

- Pouczają, legitymują, czasem wystawiają mandaty. W zakresie ich obowiązków są m.in.:

- kontrole porządkowe (tereny publiczne, place  zabaw i miejsca rekreacji, jakość opału, wypełnianie obowiązków przez właścicieli nieruchomości - w zakresie zbierania odpadów komunalnych, odśnieżania, przyłączenia instalacji z posesji do kanalizacji, złożenia deklaracji „śmieciowowych”).

- kontrole ruchu drogowego (prawidłowość parkowania w strefach zamieszkania, legalność zajęcia pasa drogowego, ruch w strefach zakazu, natężenie i prędkość pojazdów),

- kontrole bezpieczeństwa (obiektów użyteczności publicznej, miejsc gromadzenia się młodzieży i osób spożywających alkohol, miejsc i obiektów narażonych na kradzieże, włamania i wandalizm),    

- interwencje związane ze zwierzętami (odłów bezpańskich psów, wypełnianie obowiązku nadzoru nad zwierzętami, wypadki z udziałem zwierząt, padłe osobniki).                                                                                                         

AM, fot. M. Juskowiak

Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Adam Mendrala


Adam Mendrala