Przejdź do treści
Szlak Pamięci Narodowej
Treść

Szlak pamięci prowadzący do zbiorowych mogił w lasach okolic Dąbrówki, Zakrzewa i Palędzia: ogólnodostępny.

Łączy kilka miejsc pamięci narodowej. W bezimiennych grobach, w lasach pomiędzy Zakrzewem, Palędziem i Dąbrówką, spoczywa od 5000 do kilkunastu tysięcy ofiar zbrodni hitlerowskich z czasów II wojny światowej. W okresie od października 1939 do lutego 1943 r. okupant hitlerowski dokonał masowych egzekucji Polaków. To więźniowie Fortu VII, wojskowi, urzędnicy państwowi, studenci, nauczyciele akademiccy, ziemianie, działacze polityczni i społeczni, powstańcy wielkopolscy, harcerze, księża i zakonnice, a także mieszkańcy gmin Dopiewo i Tarnowo Podgórne. Początkowo egzekucje odbywały się od 2 do 3 razy w tygodniu. Później do 1943 r. egzekucji dokonywano z mniejszą częstotliwością. Latem i jesienią 1944 r. Niemcy rozkopali masowe groby i palili szczątki w przewoźnym krematorium i na prowizorycznych stosach. Popioły ponownie zakopywano w dołach śmierci. Nie udało im się odnaleźć wszystkich grobów. 

Po wojnie w 1946 r. zidentyfikowano większość  miejsc spoczynku pomordowanych Polaków. Nie udało się odnaleźć listy ofiar. Niektórzy twierdzą, że można ją odnaleźć, inni, że jest to niemożliwe, bo dokumenty, podobnie jak groby, zostały zniszczone przez wycofującego się okupanta. Szlak Pamięci Narodowej - dł. trasy 5 km.

Zachęcamy do wędrówek szlakiem, na którym znajdują się oznaczone do tej pory 4 miejsca pamięci: Kwatera Studentów Uczelni Poznańskich, Kwatera Siedmiu Grobów, Kwatera Zapomniana i Kwatera Duchownych. Przy każdej kwaterze zamontowana została drewniana tablica informacyjna. W 2018 r. rondo na drodze wojewódzkiej 307 Poznań- Buk zostało nazwane Rondem Ofiar Pomordowanych w Lasach Zakrzewsko – Palędzkich. 

Z tego ronda można dojechać do „Gajówki”, gdzie rozpoczyna się „Szlak Pamięci Narodowej”.

Kategorie
Trasa rowerowa
Miejscowość
Adres
ul. Gajowa
Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


B... S...


B... S...